araba

Meclis, makam araçlarına her ay 1.2 milyon lira kira ödüyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), Meclis’te kullanılan makam araçları için aylık 1 milyon 187 bin 200 lira ödendiğini açıkladı. 

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, CİMER’e Meclis’te kullanılan makam araçlarının harcamalarını sordu. 

CİMER tarafından gönderilen cevaba göre 27’inci dönemde kullanılmak üzere 66 makam aracı kiralandı. Günlük hizmetlerde kullanılmak üzere kiralanan sürücüsüz araç sayısının ise 12 olduğu belirtildi. 

Kiralanan araçların model ve markalarına ilişkin bilgiler şöyle: 32 adet Audi A6, 38 adet 2019 model Volkswagen Passat, günlük hizmetlerde kullanılmak üzere 7 adet 2015, bir adet de 2017 model Volkwagen Passat. 

Makam araçları için ödenen aylık kira bedeli 1 milyon 187 bin 200 lira, günlük hizmetler için ödenen aylık kira bedeli ise 54 bin olarak kayda geçti. 

CİMER’den verilen cevapta akaryakıt masraflarının 479 bin lira olarak gerçekleştiği belirtildi. Fakat CHP’li Emir bu rakamın dört yıl öncesine ait olduğunu öne sürdü. 

Kimler kullanıyor?

Meclis’te kiralanan makam araçları TBMM Başkanlık Divan üyeleri, ihtisas komisyonu başkanları ve parti grup başkanvekilleri tarafından kullanılıyor. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın