Ana sayfa Bilgi Merkezi Mehmet Akif Ersoy kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Mehmet Akif Ersoy kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

PAYLAŞ
mehmet akif ersoy
Mehmet Akif Ersoy

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy, 20 Aralık 1873’te İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Babası Fatih Medresesi hocalarından İpekli Mehmet Tahir Efendi, annesi ise Emine Şerife Hanım’dır. Doğduğunda babası ona “Ragif” adını vermişse de yakın çevresi “Akif” ismiyle seslendi. 

Öğrenim hayatına Fatih’te bulunan Emir Buhari Mahalle Mektebi‘nde başlayan Akif, daha sonra sırasıyla İptidai Mektebi, Fatih Merkez Rüştiyesi ve Mülkiye İdadisi‘de öğrenim gördü. Mülkiye İdadisi’nde öğrenim gördüğü sırada babası vefat edince okulu yarıda bıraktı ve mesleğini hemen eline alıp ailesine destek olmak için Halkalı Baytar Mektebi‘ne kaydoldu. Bu okuldan birincilikle mezun oldu. 

Şiire olan ilgisi ünlü edebiyatçı Muallim Naci‘nin de edebiyat öğretmenliğini yaptığı Mülkiye İdadisi’nde başladı. İlk şiiri 1893 yılında Hazine-i Fünun dergisinde yayımlandı. 

Eğitimini tamamladıktan sonra Orman ve Maadin Nezareti’nde çalışmaya başladı. Memurluk görevi sırasında Darülfünun, Halkalı Baytar Mektebi ve Çiftçilik Makinist Okulu’nda ders verdi. 

1908 yılında İkinci Meşrutiyet’in ilan edilmesinin ardından Sırat-ı Müstakim dergisinin başyazarlığını yapmaya başladı. 1912 yılında Sebilürreşad adını alan dergide, Kurtuluş Savaşı’nı destekleyen yazılar kaleme aldı. 

1921 yılında Burdur Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yer aldı. Ödül koyulmasından dolayı İstiklal Marşı yarışmasına katılmak istememiş de Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi’nin ısrarları sonucunda yarışmaya katıldı. 12 Mart 1921 tarihinde yazdığı İstiklal Marşı, 724 şiir arasında milli marş olarak kabul edildi. Yarışmadan kazandığı parayı kabul etmeyerek Dar’ül Mesai adlı vakfa bağışladı. 

1926 yılında Mısır’a giden Akif, on yıl burada yaşadıktan sonra 1936 yılında Türkiye’ye döndü. Mehmet Akif Ersoy, 27 Aralık 1936 tarihinde vefat etti.

Mehmet Akif Ersoy’un eserleri

  • Safahat 
  • Süleymaniye Kürsüsünde 
  • Hakkın Sesleri 
  • Fatih Kürsüsünde 
  • Hatıralar 
  • Asım 
  • Gölgeler 

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yazın
Please enter your name here