Ana sayfa Bilgi Merkezi Mehmet Akif Ersoy kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Mehmet Akif Ersoy kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

PAYLAŞ
mehmet akif ersoy
Mehmet Akif Ersoy

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy, 20 Aralık 1873’te İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Babası Fatih Medresesi hocalarından İpekli Mehmet Tahir Efendi, annesi ise Emine Şerife Hanım’dır. Doğduğunda babası ona “Ragif” adını vermişse de yakın çevresi “Akif” ismiyle seslendi. 

Öğrenim hayatına Fatih’te bulunan Emir Buhari Mahalle Mektebi‘nde başlayan Mehmet Akif Ersoy, daha sonra sırasıyla İptidai Mektebi, Fatih Merkez Rüştiyesi ve Mülkiye İdadisi‘de öğrenim gördü. Mülkiye İdadisi’nde öğrenim gördüğü sırada babası vefat edince okulu yarıda bıraktı ve mesleğini hemen eline alıp ailesine destek olmak için Halkalı Baytar Mektebi‘ne kaydoldu. Bu okuldan birincilikle mezun oldu. 

Şiire olan ilgisi ünlü edebiyatçı Muallim Naci‘nin de edebiyat öğretmenliğini yaptığı Mülkiye İdadisi’nde başladı. İlk şiiri, 1893 yılında Hazine-i Fünun dergisinde yayımlandı. İkinci Meşrutiyet’in ardından Sırat-ı Müstakim dergisinin başyazarlığını yapmaya başladı. 

1920 yılında Burdur Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) girdi.  Ödül koyulmasından dolayı İstiklal Marşı yarışmasına katılmak istememişse de Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi’nin ısrarları sonucunda yarışmaya katıldı. 12 Mart 1921 tarihinde yazdığı İstiklal Marşı, 724 şiir arasında milli marş olarak kabul edildi. Yarışmadan kazandığı parayı kabul etmeyerek Dar’ül Mesai adlı vakfa bağışladı. 

1926 yılında Mısır’a giden Akif, on yıl burada yaşadıktan sonra 1936 yılında Türkiye’ye döndü. Mehmet Akif Ersoy, 27 Aralık 1936 tarihinde hayata gözlerini yumdu. 

Mehmet Akif Ersoy’un eserleri

  • Safahat 
  • Süleymaniye Kürsüsünde 
  • Hakkın Sesleri 
  • Fatih Kürsüsünde 
  • Hatıralar 
  • Asım 
  • Gölgeler 

68 YORUMLAR

  1. ellerinize sağlık çok iyi olmuş . Onca siteye baktı bukadar güzel açıklama yapan bir yazı bulamadım .

  2. Çok güzel olmuş bu Arada çok uzun kolum koptu diyecek diğer siteler 999999999999999999999999999999999 katı daha çok (rakamı biraz abarttım)

  3. Arkdaslar mehmet akif ersoyu anlatmak bukadar kısa olmamalı zaten böyle insanların hayatlarını örnek alıp doya doya okumak lazım çok şükür ki hayatimizda önemli kişiler ruhun şad olsun şanlı mehmet akif ersoy