Memur-Sen masadan kalktı: Bu teklifi yok sayıyoruz

Hükümetin açıkladığı zam teklifini Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, “Biz sizden makul bir teklif bekliyorduk, bize malul bir teklif sunuyorsunuz” diyerek reddetti. 

5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri’nin dördüncüsü bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında gerçekleştirildi. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada, memur ve memur emeklilerine 2020’nin ilk altı ayı için yüzde 3.5, ikinci altı ay için yüzde 3, 2021’in ilk altı ayı için yüzde 3 ikinci yarısı için yüzde 2.5 zam önerildi. 

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Bakan Selçuk’un teklifinin ardından yaptığı açıklamada “Biz sizden makul bir teklif bekliyorduk, bize malul bir teklif sunuyorsunuz” dedi ve masadan kalktı. 

‘BU TEKLİFİ YOK SAYIYORUZ’

Daha sonra basın mensuplarına konuşan Yalçın, teklifin kabul edilebilir olmadığını belirterek “Bu teklifte büyüyen ekonomi yok, güçlü Türkiye yok, sosyal hukuk devleti yok” ifadelerini kullandı. 

Yalçın, elektrik ve doğalgaza yapılan zamları hatırlatarak memur ve emeklilerin giderlerinin arttığını söyledi. 

Yeni bir teklif beklediklerini belirten Yalçın, “Bu teklifi yok sayıyoruz” dedi. 

MEMUR-SEN’İN TALEPLERİ NE?

Memur-Sen’in daha önce ilettiği talepleri ise şöyle:

  • Taban aylığa seyyanen 200 lira zam
  • 2020’nin birinci yarısı için yüzde 8 zam, ikinci yarısı için ise yüzde 7 zam (8+7)
  • 2021’in birinci yarısı ve ikinci yarısı için yüzde 6 zam (6+6)
  • 2020’de yüzde 3 refah payı, 2021’de ise yüzde 2 refah payı
ANLAŞMA SAĞLANMAZSA NE OLACAK?

1 Ağustos’ta başlayan görüşmeler 20 Ağustos’a kadar devam edecek. 20 Ağustos gününe kadar anlaşma sağlanamaması durumunda konu Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna taşınacak. Kurulun verdiği karar bağlayıcı olacak. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın