Merkel’in Liderliği Neden Tehlikede?

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 2005 yılından beri oturduğu başbakanlık koltuğu, şu sıralar özellikle göç politikasından dolayı sallanmakta.

Almanya’daki koalisyon ortağı olan CSU lideri ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer, herhangi bir AB ülkesine iltica başvurusunda bulunmuş fakat geçerli belgesi bulunmayan sığınmacıların Almanya’ya kabul edilmemesini, hatta polisin sınırda belgesiz göçmenleri geri çevirme gücüne sahip olmasını istiyor.

Merkel ise bu öneriye karşı çıktı ve AB çapında bir çözüm bulunmasından yana görüşünü bildirdi. 2015 yılında yaklaşık 1 milyon göçmene izin verdiği için oldukça eleştirilmişti.

Şüphesiz Merkel’in alması gereken zor bir karar bulunmakta. Kırılgan olan koalisyon hükümetini tehlikeye atmadan bunu yapabilmesi oldukça zor gözüküyor. Eğer iki parti arasındaki kriz derinleşirse zaten pamuk ipliğine bağlı olan koalisyonun dağılma tehlikesi var.

Alman basınında yer alan bir takım iddialara göre Seehofer, “Artık bu kadınla çalışamam” dedi. Fakat Alman Bild gazetesine yaptığı açıklamada Merkel’i düşürmek gibi bir hedefinin olmadığını ifade etti.

CSU’nun mültecilere yönelik bu tavrının arkasında ise yakın zamanda yapılacak Bavyara’daki eyalet seçimleri gösteriliyor. Çünkü ülkeye giren göçmenlerin sayısına bakıldığı zaman son yıllarda düşüş olduğu görülmekte. CSU’nın buradaki en büyük rakibi ise göçmen karşıtı AfD.

Almanya’da muhafazakar partiler 1949’dan beri federal düzeyde ittifak içerisindeler. CSU’nun Merkel’in liderliğindeki bir güven oylamasını tehlikeye atma riski bulunmakta. 709 koltuklu mecliste CDU’nun 200, CSU’nun 46 sandalyesi var.


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Merkel’in Liderliği Neden Tehlikede?” için bir yanıt

Bir yanıt yazın