Merkez Bankası neden faiz artırdı? Uzmanlar yorumladı

Merkez Bankası, politika faizi oranını artırdı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun toplantısında politika faizi %16,50’den %17,75’e yükseltildi. Merkez Bankası’nın faiz artışıyla beraber dolar kurunda düşüş gözlendi.

TÜRKİYE EN YÜKSEK FAİZ VEREN 4. ÜLKE OLDU

Merkez Bankası’nın bu kararıyla Türkiye, dünyada en çok faiz veren ülkeler sıralamasında 4. sıraya yükseldi.

MERKEZ BANKASI NEDEN FAİZ ARTTIRDI? UZMANALAR NE DİYOR?

Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım, Merkez Bankası’nın faiz artırım kararını şu şekilde değerlendirdi: “Yabancıların Türkiye ile yapmış oldukları parasal işlemlerde şu anda geçerli olan faiz %17,77. Bu faizi vermiş oldular. Dolayısıyla politika faizini buraya çıkartarak yabancıların Türkiye ile ilişkileri sürsün isteniyor. Yabancı sermaye akışı kısa vadede kesilmemesi isteniyor. Çünkü dış kaynak ihtiyacımız yüksek ve siyasi belirsizliklerinde olduğu bir dönemden geçiyoruz. Ayrıca kürsel sermaye akımları da gelişmekte olan ülkelerin aleyhine çalışıyor.

Cari açığımız da devam etmekte. Dış borçlarımızı çevirmemiz lazım. Bir yılda 235 milyar dolarlık borç geri ödemesi ve cari açığın finansmanı söz konusu. Dolayısıyla bizim her ay, her hafta taze kaynağa ihtiyacımız var. O kaynağı sağlamak için de faizleri artırmak durumun da kaldık. Ve Yabancıların razı olduğu bir düzeye getirdik.”

Merkez Bankası’nın faiz artırım kararını Ekonomist Mahfi Eğilmez, Twitter adresinden değerlendirdi. Mahfi Eğilmez, faiz artırım kararının doğru olduğunu fakat yapısal reformlar yapılmaması halinde yine aynı sorunların yaşanacağını belirtti.

Ekonomist Emre Alkin, Merkez Bankası’nın faiz artırımını şu şekilde değerlendirdi:

BloombergHT Radyo Genel Yayın Yönetmeni Açıl Sezen’in değerlendirmesi ise şu şekilde:


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın