Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası piyasaları ne bekliyor?

Merkez Bankası, beklenen faiz kararını açıkladı. Buna göre politika faizini yüzde 17.75’te sabit olarak bıraktı. Merkez Bankası’nın kararını açıklamasının ardından dolarda yükseliş görüldü. Peki uzmanlar Merkez Bankası’nın kararı hakkında ne düşünüyor? Bundan sonra piyasaları neler bekliyor? 

Ekonomistler Platformu Başkanı Dr. Oğuz Demir, CNN Türk’te Merkez Bankası’nın kararını şu şekilde değerlendirdi: “Ekonomi her zaman şöyle bir bilim alanı oldu: Bir tarafı düzeltmeye çalışırken başka bir tarafı bozabiliyorsunuz. Burada da bir yanda Türkiye ekonomisinin bir büyüme kaygısı var. Özellikle hükümet, büyümenin devam etmesini ve işsizliğin azalmasını istiyor. Öte tarafta ise finansal piyasalar var: Dövizin artması, enflasyon, faiz. Bu iki git gel arasında Merkez Bankası, bir tercih ortaya koydu. Merkez Bankası, ben bu süreçte dolardaki artışı da bir miktar göğüsleyeceğim ama büyümeden vazgeçmiyorum dedi. Bunun bir sonucu var: Dövizde artış. Dövizdeki artışın ise enflasyona yansımaları var. Döviz kurunda geldiğimiz seviye üreticinin maliyetinin daha fazla olması anlamına geliyor, üreticinin maliyetinin fazla olması ise fiyatların artmasına yol açıyor. Bu da enflasyonun artması anlamına geliyor.

Merkez Bankası şunu söyledi: Benim ana görevim fiyat istikrarını korumak. Ama ben enflasyonun bugün geldiği seviyeden bir miktar geri geleceğini düşünüyorum. Dolayısıyla büyümeden taviz vermeyeceğim. Bugün aldığı karar bu anlama geldi.

Enflasyon daha da artacak

Ben enflasyonun sene sonuna doğru bugün olduğu yerden çok daha yukarı gideceğinin işaretlerini görüyorum. Merkez Bankası’nın piyasa ile bu şekilde iletişim kurmasının bir sonucu var: Daha yüksek kur.

Dövizdeki bugünkü yüzde 3’lük bir hareket aslında bir beklentinin gerçekleşmemesi sonucu meydana gelen bir şok hareketti. Bundan sonraki süreçte eğer Türkiye’nin döviz açığı devam ederse ve enflasyon yükselmeye devam ederse ister istemez döviz talebi artacak gibi görünüyor. Bu da doların ve euronun artması anlamına gelir.

Sokaktaki vatandaş açısından bu kararın şöyle bir etkisi var: Maalesef dolar 4.80-4.90’larda kalıcı hale geldi. Doların bu seviyelerde durması tüketiciye zam olarak dönmesi anlamına geliyor.”

Prof. Dr. Veysel Ulusoy, Twitter hesabından kararı kısa ve net bir şekilde yorumladı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın