Merkez Bankası’nın faiz kararı: Yüzde 19.75’e indirdi

Merkez Bankası (MB), Murat Uysal başkanlığındaki ilk Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, politika faizini beklentilerin üzerinde 425 baz puan indirdi. Böylece yüzde 24 seviyesinde olan politika faizi 19.75’e düştü. 

Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının ardından Murat Uysal başkanlığında gerçekleştirilen ilk Para Politikası Kurulu Toplantısı’nda faiz indirimi kararı alındı.  

Yüzde 24 seviyesinde olan politika faizinin yüzde 19.75’e düşürülmesiyle birlikte 4.5 yıllık bir aranın ardından ilk kez faiz indirimi yapılmış oldu. 

Merkez Bankası tarafından Eylül 2018’de politika faizi yüzde 24’e çıkarılmış ve bu zamana kadar bu düzeyde tutulmuştu.

Para Politikası Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, ‘son dönemde açıklanan verilerin ılımlı bir toparlanma eğilimi sergilediği, küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen rekabet gücündeki gelişmelerin etkisiyle mal ve hizmet ihracatında artış eğiliminin sürdüğü’ belirtildi. 

Açıklamada, “Enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki kısmi iyileşmeyle birlikte ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir” denildi.

Öte yandan ‘cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesinin beklendiği’ kaydedildi. 

Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu bir şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiği vurgulandı. 

PARA POLİTİKASI KURULU

Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplanmaktadır. Kurulun diğer üyeleri şunlardır: Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Abdullah Yavaş ve Emrah Şener.

Merkez Bankası, dolar ve enflasyon beklenti anketini açıkladı

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal kimdir?


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın