Ana sayfa Spor Mesut Özil Almanya Milli Takımı’nı neden bıraktı?

Mesut Özil Almanya Milli Takımı’nı neden bıraktı?

İlkay Gündoğan, Mesut Özil,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cenk Tosun

Türk asıllı Alman milli futbolcu Mesut Özil, sosyal medya hesabından Almanya Mili Takımı’nı bıraktığını duyurdu. Peki Mesut Özil Alman Milli Takımı’nı neden bıraktı?

Özil yaptığı açıklamada ırkçılığa maruz kaldığını ve ayrımcılığın asla kabul edilemeyeceğini belirtti.

Ne Olmuştu?

Mesut Özil ve kendisi gibi Türk asıllı Alman futbolcu İlkay Gündoğan, geçtiğimiz Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la resim çektirmiş ve Alman Futbol Federasyonu ile Almanya’daki siyasetçiler tarafından ağır eleştirilere maruz kalmıştı.

Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Reinhard Grindel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’ı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim kampanyasına alet olmakla suçladı: “Milli futbolcuların Erdoğan’ın seçim kampanyasına alet olması iyi olmamıştır.”

Özil, yaptığı açıklamada aynı durumda yine Cumhurbaşkanı Erdoğan ile resim çektireceğini belirtti.

Mesut Özil’in Alman Milli Takımı Kariyeri

Mesut Özil, Alman Milli Takımı’nda ilk kez 2009 yılında forma giydi. 92 kez milli olan Özil, bu maçlarda 23 gol attı.

Özil, Alman Milli Takımı ile 2014 FIFA Dünya Kupası’nı da kazandı.

Mesut Özil Kimdir?

Mesut Özil, 15 Ekim 1988 tarihinde Almanya’da dünyaya geldi. Ailesi 1970’li yıllarda Zonguldak’tan Almanya’ya göç etmiştir.

Futbola Westfalia’da başladı ve sırasıyla Schalke-Nord, Rot-Weiss Essen, Schalke 04, Werder Bremen, Real Madrid ve Arsenal takımlarında forma giydi.

2010 yılında düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nda Almanya Milli Takımı’nda gösterdiği başarılı performans ile Altın Top Ödülü’ne aday gösterildi.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here