Mete Yarar anlattı: Cemal Kaşıkçı cinayetinin perde arkası

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürülmesinin perde arkasını Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Habertürk’te yayınlanan ‘Türkiye’nin Nabzı’ programında anlattı. İşte Mete Yarar’ın açıklamaları: 

“Bu işin içinde masada her zaman Hakan Fidan’da vardı. Normalde adli bir vaka olsaydı bu işin içinde olmayabilirdi. Anladığım kadarıyla işin başından beri Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) göstermiş olduğu başarıyla beraber ellerinde ciddi anlamda bir döküman olduğunu söyleyebiliyoruz. Dinleme kaydı mı görüntü kaydı mı olduğunu bilemem. Ama bu kayıtlarla ilgili iki tane veri var elimizde. Eğer Suudi Arabistan’dan gelen başsavcı Türk yetkililerine en ufak bir bildirimde bulunmamışsa o zaman başsavcının parçalanarak yok edildiği konusunda net bir açıklama yapması mümkün değil. Bu ancak oradaki kişilerin ifadesi ile gelir. Oradaki kişiler ifade vermiştir ve demiştir ki ‘Evet biz onu girer girmez boğduk ve arkasından parçalayıp cesedi yok ettik.’

Suudi Arabistan konsolosluğunda Türk görevliler de var

Bu olayın içerisinde atladığımız ya da gözden kaçırdığımız bir konu daha var. Burası Suudi Arabistan konsolosluğu ama güvenlik görevlileri, içerideki bazı görevlileri ve hatta konsolosun şoförü de dahil olmak üzere hepsi Türk görevli. İçeride ciddi anlamda bir Türk görevli var. Hatırlarsanız bu olay başladığı günden itibaren 30’un üzerinde kişinin ifadesi alındı. Ama benim anladığım kadarıyla buradan da bir sonuç yok.

Türkiye, başından beri olayı hep karşı tarafa açıklatmak için bir adım atıyor. Sanırım Türkiye başından beri söylemiş olduğu şeye getiriyor: ‘Bakın bu olay küçük bir olay değil. Bu birbiriyle bağlantılı bir olay. Bunun silsilesini siz açıklamadığımız sürece biz adım adım açıklayacağız.’

Prens Selman azledilecek ya da başka göreve atanacak

Bugünün önemli gelişmelerinden biri Prens Selman’ın sürgünde olan kardeşinin Suudi Arabistan’a gelişiydi. Hiç olmayacak şeylerden bir tanesiydi. Gördüğümüz kadarıyla Selman’la ilgili bir azletme ya da başka bir göreve atanmak ile ilgili bir süreç kendi içerisinde işleyecekmiş gibi gözüküyor. Bu deliller açıklandığında Prens Selman’ın yurtdışında herhangi bir yere gitmesi çok mümkün görünmüyor.

Kral Selman devreye girdi

Kral Selman dikkat ederseniz bu olay yaşandığında Türkiye ile ilişkiler konusunda hep kendisi devreye girdi. Muhatap olarak araya başkasını koymayıp Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aradı ve bu ilişkiyi belli bir süreçte götürmeye çalıştı.”


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın