Ana sayfa Biyografi Mete Yarar kimdir?

Mete Yarar kimdir?

mete yarar
Mete Yarar

Mete Yarar, 1967 yılında Amasya‘da dünyaya geldi. Babası Türkiye’nin çeşitli illerinde şeker fabrikalarında çalıştı. Babasının tayini sebebiyle eğitimini farklı illerde sürdürmek zorunda kaldı. Yarar, Amasya doğumlu olmasına karşın yaşamının büyük bir bölümü Samsun‘da geçti.

Öğrenim hayatına Amasya’da başladı. Daha sonra ailesi Uşak’a taşınınca öğrenimini burada sürdürdü. Henüz ilkokula giderken Uşak’ta bir kütüphanede başlayan kitap okuma alışkanlığı, hayatı boyunca değişmeyen bir tutku olarak kaldı. Lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi‘nde tamamladı. Lise döneminde sporla uğraşan Yarar, özellikle atletizmle ilgilendi.

1988 yılında Kara Harp Okulu‘ndan mezun oldu. 1993 yılında Özel Kuvvetler Komutanlığı‘nda görev yapmaya başladı. Burada eğitim aldığı komutanlardan biri de Levent Göktaş’tı. Yarar, Emekli Albay Levent Göktaş için “Özel Kuvvetleri bana sevdiren kişi” demiştir. Eğitiminin ardından gönüllü olarak Güneydoğu’ya gitti. Uzun yıllar Güneydoğu’da ve Kuzey Irak’ta görev yaptı. Çok sayıda operasyona katıldı.

Yarar o dönem görevi dolayısıyla ailesine de zaman ayıramamıştır. Bir anısını şu şekilde anlatmaktadır: “Eve gittiğimde oğlum annesine ‘Bu kim’ dedi.” Bu arada oğlunun ismi Şehit Teğmen Zafer Toka‘dan gelmektedir.

Mete Yarar, 2004 yılında emekliliğine çok az bir süre kala Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan ayrıldı.

Yarar bir dönem çeşitli radyo programları yaptı. Yaklaşık 2 sene Ahu Özyurt’la “Olağan Şüpheliler” adında bir program yaptı. Daha sonra Yavuz Semerci, Açıl Sezen ve Cüneyt Özdemir ile birlikte “Trafikte” adında bir program yaptı.

TRT Belgesel’de “Şahit Olun“, A Haber’de “Sınırsız” programını yaptı. Kanal D ekranlarında yayınlanan “İsimsizler” dizisinde Konsept Danışmanı olarak görev yaptı.

2015 yılında “60 Yıllık İttifakta Son Gün“, 2016 yılında “Bu Delileri Bir Araya Getirmeyecektiniz” ve “Darbenin Kayıp Saatleri: Ölmek İçin Güzel Bir Gün Annem!“, 2017 yılında “Büyük İhanet” ve 2018 yılında “Oyunun Sonu” adlı kitapları yayımlandı.

Mete Yarar, 2018 Temmuz’unda Gülnaz Kudunoğlu ile evlendi.

2019’un Eylül ayında SüperHaber’in Youtube kanalında Nedim Şener ile birlikte yer aldığı “Memleket Aşkına” adlı programda gündemdeki gelişmeleri yorumluyor. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here