Metin Akpınar kimdir?

Usta oyuncu Metin Akpınar’ın hayatı hakkında kısaca bilgiler.

Metin Akpınar, 2 Kasım 1941 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Lise öğrenimini Pertevniyal Lisesi’nde, yükseköğrenimini ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Hukuk Fakültesi’nde tamamladı.

Okul yıllarında amatör olarak çeşitli tiyatro gösterilerinde rol aldı. Profesyonel anlamda oyunculuğa 1965 yılında Ulvi Araz Tiyatrosu‘nda başladı. Buradaki ilk oyunu ise “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” adlı oyun oldu.

1966 yılında Zeki Alasya ile tanışmasının ardından birlikte Gen-ar Tiyatrosu’nu kurdular. Çıktıkları turnede biriktirdikleri parayla bu kez Devekuşu Kabare Tiyatrosu‘nu kurdular. Daha sonraki yıllarda başta Kemal Sunal olmak üzere çok sayıda ünlü oyuncunun yolu buradan geçecekti.

İlk sinema filmini 1972 yılında çekti. O yıl, Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini yaptığı “Tatlı Dillim” filminde rol aldı. Ertesi yıl ise “Yalancı Yarim“, “Canım Kardeşim” ve “Oh Olsun” filmlerinde yer aldı.

Zeki Alasya ile birlikte çok sayıda filmde rol aldı. Bunlardan bazıları şu filmlerdi: “Köyden İndim Şehire“, “Petrol Kralları“, “Nereye Bakıyor Bu Adamlar“, “Mirasyediler

Sinema filmlerinin yanında televizyon dizilerinde de rol aldı: “Hastane“, “Çat Kapı“, “Papatyam“, “Aşkın Halleri” ve “Aşk Laftan Anlamaz

Uğur Mumcu Vakfı‘nın kurucuları arasında yer alan Metin Akpınar, 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü. 

Akpınar, son olarak 2018 yılında vizyona giren “Kafalar Karışık” adlı sinema filminde rol aldı.

2018 yılında Halk TV’de Uğur Dündar‘ın sunduğu Halk Arenası programında yaptığı bir konuşmadan dolayı hakkında soruşturma açılan Metin Akpınar, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Metin Akpınar kimdir?” için bir yanıt

Bir yanıt yazın