Ana sayfa Biyografi Metin Feyzioğlu kimdir? Nereli ve kaç yaşında?

Metin Feyzioğlu kimdir? Nereli ve kaç yaşında?

PAYLAŞ
Metin Feyzioğlu

Metin Feyzioğlu, 7 Temmuz 1969 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde dünyaya geldi. Babası Mehmet Buçukoğlu, annesi ise Saide Feyzioğlu’dur. Doğumundan iki saat sonra annesini kaybeden Feyzioğlu’nu, dedesi ve anneannesi evlat edinmiş ve yetiştirmiştir. Dedesi hukuk profesörü ve siyasetçi Turhan Feyzioğlu‘dur.

Metin Feyzioğlu, bir röportajında şunları söylermişti: “Rahmetli annem Saide 17 yaşında evlenmiş, 19 yaşında beni doğururken ölmüş. Bir ailenin tek çocuğu. Bizim aile için bunun ne kadar büyük bir acı olduğunu, talihsiz bir travma olduğunu anlatmaya dahi gerek yok. Tabii benim bunlardan doğaldır ki haberim yok. Elbette benden uzun yıllar gizlenmiş, açıklanmamış bir durum. Yine de bugün geçmişe dönüp düşündüğümde, aslında ne kadar ızdırap çekildiğini anlayabiliyorum. Dedeme baba, anneanneme de anne derdim. Hala da öyle derim.” [1]

1986 yılında TED Koleji’nden mezun olan Feyzioğlu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ne kaydoldu. 1990 yılında mezun oldu ve ertesi yıl Ankara Barosu’na kaydoldu. 1998-2001 yılları arasında Ankara Üniversitesi Rektörlüğü Başhukuk Müşavirliği görevini yürüttü.

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Kamu Hukuku alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. 1996 yılında yardımcı doçent, 2000 yılında doçent, 2007 yılında da profesör unvanını aldı. 2007-2008 yıllarında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde dekanlık yaptı.

2010 yılında Ankara Barosu başkanlığına seçildi. 2013 yılında ise Türkiye Barolar Birliği başkanlığına seçildi. 2017 yılında yapılan seçimlerde yeniden Türkiye Barolar Birliği başkanlığına seçildi.

Kaynakça

[1] “Dedemi babam sanıyordum”, Cumhuriyet, 7 Ocak 2014

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here