Ana sayfa Bilgi Merkezi Mevlana kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Mevlana kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

mevlana
Mevlana (1207-1273)

Tam adı ‘Muhammed Celaleddin-i Rumi’ olan Mevlana, 30 Eylül 1207 tarihinde Belh şehrinde dünyaya geldi. Babası “Alimlerin Sultanı” olarak bilinen dönemin ünlü bilginlerinden Muhammed Bahaeddin Veled, annesi ise Mümine Hatun’dur. 

Bahaeddin Veled, yaşadığı birtakım sorunlardan dolayı Mevlana’yı da yanına alarak Nişabur’a gitti. Şehrin ünlü şeyhlerinden Feridüddün Attar ile görüştü. Bu görüşme sırasında henüz on üç yaşında olan Mevlana’nın zekası ve bilgisi Attar’ın dikkatini çeker ve babasına, “Senin oğlunda dünyayı yakacak bir ateş var” der.

Aile sırasıyla Bağdat, Arabistan (hac vazifelerini yerine getirdiler), Şam ve Halep’ten geçtikten sonra nihayetinde Karaman’a vardı. Daha sonra Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından Konya’ya davet edildiler. Konya’ya yerleştikten bir süre sonra Bahaeddin Veled vefat etti. Bir yıl sonra babasının öğrencilerinden Seyyid Burhaneddin Muhakkık Tirmizi Konya’ya geldi. Yaklaşık dokuz yıl boyunca Mevlana’ya çeşitli dersler verdi. Öte yandan Halep ve Şam’a giden Mevlana, buradaki medreselerde de ders aldı.

1244 yılında Şems-i Tebrizi ile karşılaştı ve onunla derin bir dostluk bağı kurdu. Yaklaşık üç yıl sonra Şems’in aniden ortadan kaybolması, Mevlana’yı oldukça üzdü. Mevlana, 17 Aralık 1273 tarihinde hayata gözlerini yumdu. 

MEVLANA’NIN ESERLERİ

Mesnevi: 6 ciltten oluşan Mesnevi, Farsça yazılmıştır. 25 bin 632 beyit bulunmaktadır. Birçok yabancı dile çevrilmiştir.

Divan-ı Kebir

Mektubat

Rubailer

Fihi Ma Fih: “Ne varsa içindedir” anlamına gelen bu eser, 61 böümden oluşmaktadır. Mevlana’nın çeşitli yerlerde yaptığı konuşmalardan derlenmiştir. 

Mecalis-i Seb’a

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here