mevlana

Mevlana kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Mevlana’nın hayatı ve eserleri hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik. Mevlana kimdir? Mevlana’nın eserleri nelerdir? İşte Mevlana’nın kısaca hayatı…

Mevlana hayatı kısaca

Mevlana, 30 Eylül 1207 tarihinde Belh şehrinde hayata gözlerini açtı. “Alimlerin Sultanı” olarak bilinen babası Bahaeddin Veled ile birlikte Nişabur’a gitti. Daha sonra ailesiyle birlikte sırasıyla Bağdat, Arabistan, Şam, Halep ve Karaman’a gitti. Son olarak Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat’ın daveti üzerine ailesiyle birlikte Konya’ya yerleşti. Burada Seyyid Burhaneddin Muhakkık Tirmizi’den dersler aldı.

1244 yılında Şems-i Tebrizi ile tanışan Mevlana, onunla derin bir bağ kurdu. Ancak, tanıştıktan 3 yıl sonra Şems’in aniden ortadan kaybolması Mevlana’yı derinden etkiledi. Mevlana, 1273 yılında vefat etti.

Mevlana kimdir?

Tam adı ‘Muhammed Celaleddin-i Rumi’ olan Mevlana, 30 Eylül 1207 tarihinde Belh şehrinde dünyaya geldi. Babası “Alimlerin Sultanı” olarak bilinen dönemin ünlü bilginlerinden Muhammed Bahaeddin Veled, annesi ise Mümine Hatun’dur. 

Bahaeddin Veled, yaşadığı birtakım sorunlardan dolayı Mevlana’yı da yanına alarak Nişabur’a gitti. Şehrin ünlü şeyhlerinden Feridüddün Attar ile görüştü. Bu görüşme sırasında henüz on üç yaşında olan Mevlana’nın zekası ve bilgisi Attar’ın dikkatini çeker ve babasına, “Senin oğlunda dünyayı yakacak bir ateş var” der.

Aile sırasıyla Bağdat, Arabistan (hac vazifelerini yerine getirdiler), Şam ve Halep’ten geçtikten sonra nihayetinde Karaman’a vardı. Daha sonra Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından Konya’ya davet edildiler. Konya’ya yerleştikten bir süre sonra Bahaeddin Veled vefat etti. Bir yıl sonra babasının öğrencilerinden Seyyid Burhaneddin Muhakkık Tirmizi Konya’ya geldi. Yaklaşık dokuz yıl boyunca Mevlana’ya çeşitli dersler verdi. Öte yandan Halep ve Şam’a giden Mevlana, buradaki medreselerde de ders aldı.

1244 yılında Şems-i Tebrizi ile karşılaştı ve onunla derin bir dostluk bağı kurdu. Yaklaşık üç yıl sonra Şems’in aniden ortadan kaybolması, Mevlana’yı oldukça üzdü. Mevlana, 17 Aralık 1273 tarihinde hayata gözlerini yumdu. 

Mevlana’nın eserleri

Mesnevi: 6 ciltten oluşan Mesnevi, Farsça yazılmıştır. 25 bin 632 beyit bulunmaktadır. Birçok yabancı dile çevrilmiştir. Bu eser bizzat Mevlana tarafından kaleme alınmamış, öğrencisi Hüsamettin Çelebi tarafından kaleme alınmıştır.

Divan-ı Kebir

Mektubat

Rubailer

Fihi Ma Fih: “Ne varsa içindedir” anlamına gelen bu eser, 61 böümden oluşmaktadır. Mevlana’nın çeşitli yerlerde yaptığı konuşmalardan derlenmiştir. 

Mecalis-i Seb’a

[ilgiliMakale icerik_id=”3002″]

Not: “Mevlana hayatı kısaca” ve “Mevlana kimdir?” başlıklı yazılarımızda Mevlana’nın yaşamına dair bilinmesi gerekenleri kısaca aktardık. Bu yazımız hakkındaki olumlu ve olumsuz düşüncelerinizi yorum olarak bizlere bildirebilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Mevlana kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri” için bir yanıt

Bir yanıt yazın