Ana sayfa Biyografi Mevlüt Çavuşoğlu kimdir?

Mevlüt Çavuşoğlu kimdir?

mevlüt çavuşoğlu
Mevlüt Çavuşoğlu

Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968‘de Antalya’nın Alanya ilçesinde dünyaya geldi. Uluslararası Yörük Festivali‘nde yaptığı bir konuşmada, kökenlerinin Yörüklere dayandığını açıklamıştır.

EĞİTİM HAYATI

Lise öğrenimini Özel Hamdullah Emin Paşa Lisesi‘nde tamamladı. Yükseköğrenimini ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü‘nde tamamladı.

Üniversite eğitiminin ardından yüksek lisans eğitimine başladı. 1991 yılında New York Long Island Üniversitesi‘nde ekonomi üzerine yüksek lisans yaptı. Aynı zamanda öğretim görevlisi olarak da görev yaptı.

Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra 1993 yılında Türkiye’ye döndü. Ankara Üniversitesi’nde “Avrupa Birliği Uzmanlığı” eğitimini tamamladı. Aynı yıl doktora eğitimine başladı. Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü‘nde başladığı doktorasını, Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen Jean Monnet bursu ile London School of Economics‘de sürdürdü. Burada aynı zamanda Türk Derneği Başkanlığı görevini de yürüttü.

SİYASİ HAYATI

Adalet ve Kalkınma Partisi‘nin (AK Parti) kurucularından olan Mevlüt Çavuşoğlu, 2002 yılında Antalya Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. 2007, 2011 ve 2015 yılında yapılan seçimlerde de milletvekili seçildi.

2007 yılında başladığı, Avrupa Güvenlik ve Savunma Asamblesi Türk Delegasyonu Başkanlığı görevini, 2010 yılına kadar sürdürdü.

Bir süre Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2010 yılında ise Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı seçilerek, bu göreve gelen ilk Türk siyasetçi olmuştur. 2014 yılında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Onursal Başkanı unvanına layık görüldü.

2012 yılında AK Parti Merkezi Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi oldu. Bir dönem AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

2013 yılında Avrupa Birliği Bakanı oldu. 2014 yılında ise Dışişleri Bakanı olarak görev yapmaya başladı. Halen bu görevini sürdürmektedir. 

Çavuşoğlu’nun bildiği yabancı diller şunlardır: İngilizce, Japonca ve Almanca.

Hülya Çavuşoğlu ile evlenen Mevlüt Çavuşoğlu’nun, bu evlilikten Eylül İrem Çavuşoğlu adında bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here