MHP’den teklif: Hayvanları öldürenlere 5 yıla kadar hapis

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), yeni dönemde ilk yasa teklifini hayvan hakları konusunda yapacak. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatıyla Hayvanları Koruma Yasası ile Türk Ceza Kanunu’da değişiklik yapılması için bir yasa teklifi hazırladı. Teklif, sahipli ya da sahipsiz hayvanları öldüren kişilere, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngörüyor.

Hayvan hakları ile ilgili düzenleme yapılması, MHP lideri Bahçeli’nin seçim vaatleri arasında yer almaktaydı. Meclis kapanmadan önce Hayvan Haklarını Koruma Kanunu’nda yapılması düşünülen değişiklik, seçim nedeniyle yasalaşamamıştı.

Yasa Teklifi Meclis’te

MHP, bu düzenlemeyi İstanbul Milletvekili Arzu Erdem’in imzası ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi olarak gönderdi. Teklifin gerekçesinde hayvanların da insanlar gibi canlı olduğu ve onlardan bir mal gibi değil canlı gibi bahsedilmesi gerektiği vurgulanmakta.

Teklifte sahipli hayvan kavramı yeniden düzenlendi. Yürürlükteki kanunda yer alan “Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması” başlığı, hazırlanan teklifte “Sahipli, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması” olarak yer almakta.

Türk Ceza Kanunu’da “Çevrenin kasten kirletilmesi” başlığı ise “Çevreni kasten kirletilmesi ve hayvanların kasten öldürülmesi” şeklinde değiştiriliyor.

Hayvanları Öldürenlere ve Yaralayanlara Hapis Cezası

Sahipli, sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanları, Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu’nda yer alan durumlar dışında öldürenlere verilen hayvan başına 600 TL’lik para cezasının kaldırılarak yerine hapis cezası verilmesi öngörülüyor.  Buna göre sahipli ya da sahipsiz hayvanları öldürenlere 2 yıldan 5 yıla kadar, hayvanların vücuduna zarar verenlere ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın