MHP’nin Yükselişinin Sebebi Ne?

24 Haziran seçimlerinden önce birçok anket şirketinin düşük bir oy alacağını tahmin ettiği ancak seçimlerde büyük bir sürpriz yaparak yüzde 11 oy alan MHP’nin bu başarısının altında ne var? Kendi içerisinden İYİ Parti’nin çıkmasına rağmen oy oranını nasıl koruyabildi?

Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşad Zorlu, Habertürk ekranlarında yayınlanan ‘Teke Tek’ programında bu soruyu cevaplandırdı. İşte Zorlu’nun açıklamalarından satır başları:

“(MHP’nin başarı faktörlerinin) Bir bölümünü MHP’nin kendi iç dinamikleriyle açıklamak mümkün. MHP’nin geleneksel olarak tarif edebileceğimiz bir seçmen grubu var. Bu, 6 ile 8 puan arasında gidip gelebilen kendini duygusal bir zeminde konumlandıran partinin en kötü dönemlerinde bile destek veren önemli bir kesim. Bunun MHP’den kopması hiçbir şekilde mümkün değildi.

Burada ikinci bir kesim var. Bu kesim, esasında Türk siyasetinde önümüzdeki süreçte çok önemli noktalara etki edebilecek bir seçmen grubu.

MHP, çok uzun bir geçmişe sahip bir siyasal parti. Özellikle 1980 sonrasında kurulan yeni partilerde ülkücü hareket içerisinde yetişmiş, MHP’ye en azından bir kere oy vermiş veya vermiş olan ailelerin içerisinde yetişmiş seçmenler, özellikle AK Parti’nin 2002 yılında iktidara gelmesiyle burada konumlandı. Yaklaşık 6 seçim boyunca bu seçmen grubu, parlamenter sistemin doğası gereği AK Parti’ye oy vermeye devam etti. İşte bu seçimde yeni sistemin getirdiği matematiksel ve psikolojik eşiğin farklılaşması, bu seçmen grubunu harekete geçirdi ve MHP içerisinde konumlanmasını sağladı.”

 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın