Milli Savunma Bakanlığı: Güvenli bölge için mutabakata varıldı

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamada, Suriye’nin kuzeyinde Güvenli Bölgenin tesisi konusunda ABD ile anlaşma sağlandığı belirtildi. 

Milli Savunma Bakanlığı, merakla beklenen görüşmeye ilişkin detayları paylaştı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ABD’li askeri yetkililerle görüşmeler tamamlandı ve Güvenli Bölgenin tesis edilmesi için mutabakata varıldı. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması,
  •  Bu çerçevede, Güvenli Bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekat Merkezinin en kısa zamanda kurulması,
  • Müteakiben, Güvenli Bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalınmıştır.
NE OLMUŞTU?

Milli Savunma Bakanlığı’ndan 5 Ağustos’ta yapılan açıklamada, ABD’li askeri yetkililer ile Suriye’nin kuzeyinde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye ilişkin görüşmelerin başladığı belirtilmişti. 

EMEKLİ TÜMGENERAL YAVUZ: GÜVENLİ BÖLGE, BİR ANLAMDA SURİYE’Yİ BÖLMEK DEMEKTİR

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, Habertürk TV’de güvenli bölge konusunda varılan mutabakatı değerlendirdi. Yavuz’un değerlendirmeleri şöyle:

“Güvenli bölge, Suriye’de ABD’nin politikalarını bir anlamda kabul ettirmek demektir. Yani bir anlamda Suriye’yi bölmek demektir. Kuzeyinde Türkiye’ye bir bant vermek suretiyle, ana politikasında değişiklik olmuyor. Sadece Türkiye’nin hassasiyetlerini kabul ettirmek adına o bandı veriyor. O bandın altında PYD/YPG var.” 
YARAR: PYD’NİN ELİNDEKİ KOZLAR ALINMAK İSTENİYOR
Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar ise şu değerlendirmede bulundu:
“Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda başından beri duruşunu bozmadı. Devamlı bunu söyleyen birkaç ülkeden biri. PYD üzerinden şu anda PKK ile sınır komşusuyuz. Bunun mutlak olarak araya bir tampon koyarak bertaraf edilmesi gerekiyor. Fırat’ın doğusundan o dönem Türkiye’ye gelen Suriyeli sayısı 550 bindi. Bu rakam  muhtemelen şu anda 650 binin üzerine çıkmıştır.
PYD/YPG, Suriye’de yüzde 40’lık bir alanı ABD desteğiyle kontrol ediyor. Bu ihmal edilecek bir durum değil. Bu masaya kuvvetli oturmasını da sağlayacak. Türkiye, bu 30-40 bandını yalnızca PYD/YPG’nin sınır hattından uzaklaşması için değil önümüzdeki dönemde Suriye’de yapılacak geçiş sürecinde PYD’nin elindeki kozları almak için de yaptığını düşünüyorum. 

Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın