Ana sayfa Bilgi Merkezi Mimar Sinan kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Mimar Sinan kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Dünya tarihinin en önemli mimarlarından olan Mimar Sinan, 1489 yılında Kayseri’de dünyaya geldi. 1511 yılında devşirme olarak İstanbul’a geldi ve Yeniçeri Ocağı‘na girdi.

Yeniçeri Ocağı’nda bulunduğu süre boyunca çeşitli seferlere katıldı. Bunlardan ilki 1516 yılındaki Çaldıran Savaşı’ydı. Ordu ile birlikte Mısır’a gitti ve buradaki sanat eserlerini inceleme fırsatı yakaladı. 1521 yılında Belgrad Seferi’ne, 1522 yılında Rodos Seferi’ne, 1526 yılında ise Mohaç Meydan Muharebesi’ne katıldı. Bu son savaş sırasında göstermiş olduğu başarından ötürü terfi etti.

1533 yılında Kanuni Sultan Süleyman‘ın İran seferine katılan Mimar Sinan, Van Gölü’ne kısa bir sürede yaptığı kadırga ile büyük fayda sağladı. Bu sebeple seferin ardından Hasekilik rütbesi verildi.

1538 yılındaki Boğdan seferi sırasında Prut Nehri’nin geçilmesi için köprü yapılması gerekmiş, ancak bir türlü başarılı olunamamıştı. Bunun üzerine Vezir Damat Çelebi Lütfi Paşa, köprü yapımı için Mimar Sinan’ı görevlendirdi. Sinan, 10 günde köprünün inşasını başarılı bir şekilde tamamladı. Bu başarısının ardından 49 yaşında başmimar olarak atandı. Bu görevini 49 yıl boyunca sürdürdü.

Mimar Sinan, 1588 yılında hayatını kaybetti. 

Mimar Sinan’ın eserleri

Çıraklık eseri: Şehzade Camii

Mimar Sinan’ın ilk büyük eseridir. İstanbul’da bulunmaktadır. 1543 ile 1548 yılları arasında yapılmıştır. Mimar Sinan tarafından “Çıraklık eserimdir” diye takdim edilmiştir.

Kalfalık eseri: Süleymaniye Camii

“Kalfalık eserimdir” diye takdim etmiştir. 1550 ile 1557 yılları arasında İstanbul’da yapılmıştır.

Ustalık eseri: Selimiye Camii

“Ustalık eserimdir” diye takdim etmiştir. Edirne’de bulunmaktadır. 1568 ile 1574 yılları arasında yapılmıştır. 2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne dahil edildi.

Mimar Sinan eserleri hakkında daha fazla bilgi almak için bu konuya ilişkin yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here