Minecraft ender sandığı nasıl yapılır?

Minecraft oynarken birçok önemli eşya toplayabiliriz. Ancak envanter alanımız sınırlı olduğu için topladığımız eşyaların tamamını taşımakta güçlük çekebiliriz. Ender sandığı, bu tür engelleri çözmeye yardımcı olabilecek özel bir sandık türüdür. Nasıl oluşturulacağını ve ne için olduğunu ise bu içeriğimizde sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız. Peki, Minecraft ender sandığı nasıl yapılır?

Minecraft sandık sistemi

Minecraft’ta eşya depolama, sandık sistemi şu şekilde çalışır:

  • Oyuncu karakteri vücudunda dört parçaya kadar zırh taşıyabilir.
  • 27 eşya veya eşya türü taşıyabilen bir çantaya sahiptir.

Bazı öğeler çantada 64’e kadar aynı kopyadan oluşan gruplar halinde saklanır (ahşap, demir ve diğer malzemeler). Sandıklar, bazı alanlarda aynı 27 boşluk ve 64 kopya ile aynı sınırı takip eder. Çift sandık oluşturup bu alanı ikiye katlamak mümkündür. Bunu yapmak için sadece bir sandığı diğerinin yanına yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

Ancak, bu sandıkların hiçbiri birbiriyle bağlantılı değildir. Oyuncunun ahşap sandıklarda sakladığı eşyaları toplamak için yine aynı sandığa gitmesi gerekir. Ender Sandığı ise bu şekilde çalışmaz.

Ender sandığı nasıl çalışır?

Ender sandıkları, eşyaları saklamak için normal sandıklar gibi çalışır, ancak bir farkla: Birbirlerine bağlıdırlar. Böylece, haritada bir konuma yerleştirilen ender sandığı, uzak veya yakın başka bir konuma yerleştirilen ender sandığı ile aynı olacaktır. Orada saklanan her şey, oyundaki diğer herhangi bir ender sandığında aynı şekilde kullanılabilir.

Bu, Minecraft’ın “yeraltı dünyası” olan Nether’deki ender sandıkları için bile geçerlidir. Ancak, Nether’da bir ender sandığı açarak veya yok ederek, oyuncu Piglin yaratıklarının öfkesini çekebilir. Bu da piglinler ile savaşması ya da onlardan kaçması gerektiği anlamına gelir.

Minecraft ender sandığı yapımı

Ender Sandığı oluşturmak aşağıdaki öğeleri gerektirir:

  • 8 adet obsidiyen bloğu
  • Ender gözü

Obsidyenler, suyun lavla karıştırılmasıyla elde edilen bloklardır ve füzyonun bir sonucu olarak koyu renklidirler. Minecraft’ın tehlikeli yaratıklarından biri olan Enderman’ı yendiğimizde ise ender gözü elde edebilirsiniz. Ayrıca ender gözü terk edilmiş yerlerdeki sandıklarda da bulunabilir, ancak bu şekilde daha nadirdir.

Gerekli malzemeleri topladıktan sora çalışma masası üzerinde ender gözünü en orta noktaya yerleştirin. Ardından kalan boş bölümlere obsidyen bloklarını yerleştirin. Bu sayede Minecraft ender sandığı yapımı işlemini başarılı bir şekilde tamamlamış olursunuz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın