Ana sayfa Biyografi Mohamed Salah Kimdir? Kısaca Hayatı

Mohamed Salah Kimdir? Kısaca Hayatı

mohamed salah
Mohamed Salah (Fotoğraf: @mosalah, Instagram)

Mohamed Salah, 15 Haziran 1992‘de El Gharbiya’daki Nagrig köyünde dünyaya geldi. Fakir bir ailenin çocuğu olarak hayatı boyunca çeşitli zorluklarla karşılaştı.

Futbola Kahire’deki El Mokawloon futbol kulübünde başladı. Onun bir tanıdığı şöyle demişti: “O da bizim gibi acı çekti. O da bizim karşılaştığımız zorluklarla ve engellerle karşılaştı, ama o ısrarcı oldu ve sonunda başardı.” Ayrıca şu sözleri ekliyordu: “Bütün başarısına rağmen hala köyüne dönüp arkadaşlarının ve akrabalarının düğünlerine katılan alçak gönüllü biridir.”

Futbol hayatının dönüm noktası olan maçı, Mısır 23 Yaş Altı Milli Takımı’nın İsviçre’nin Basel takımı ile yaptığı dostluk maçıydı. Bu maçta başarılı bir performans ortaya koyan Salah, Basel’den transfer teklifi aldı ve 2012 yılında Basel‘e transfer oldu.

İki yıl sonra ise İngiliz devlerinden Chelsea‘ye transfer oldu. Chelsea bu transfer için 16,5 milyon euro bonservis bedeli ödedi. Fakat Chelsea formasıyla beklenilen performansı gösteremeyen Salah, önce Fiorentina‘ya ardından da Roma‘ya transfer oldu. Roma’da yıldızı parladı. Burada 41 maçta 19 gol atma başarısını gösterdi.

Performansıyla birçok Avrupa kulübünün dikkatini çeken Salah, 2017’nin Temmuz ayında 50 milyon dolara Liverpool‘a transfer oldu.

Liverpool formasını ilk giydiği günden beri başarılı performansı ile göz doldurdu. 2017’nin Kasım ayında Premier Lig’de ayın oyuncusu seçildi. İngiltere Profesyonel Futbolcular Birliği tarafından Premier Lig’de yılın oyuncusu ödülünü kazandı.

2013 yılında evlenen Salah’ın Mekke adında bir kız çocuğu vardır.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here