Moskova Büyükelçisi: Rusya ile vizeler kaldırılmaya yakın

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, NTV’de Türkiye ile Rusya arasındaki vizelerin kaldırılması ve ilişkilerin geleceği konusunda önemli açıklamalarda bulundu. İşte Diriöz’ün açıklamaları:

Rusya ile vizelerin kaldırılması konusunda gelişmelerin yakın olduğunu belirten Diriöz, “Konsolosluk istişareleri 1 Kasım’da yapıldı. Bu istişarelerin sonucunda hizmet ve hususi pasaportlarla lojistik sektör dediğimiz kamyon şoförlerinin de vizeden muaf olması konusunda sonuca çok yaklaşıldı. Netice itibarıyla bizim hedefimiz vize muafiyeti rejimine tamamen geri dönülmesidir.” dedi.

Ne Olmuştu?

Türkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşma neticesinde karşılıklı olarak vizeler kaldırılmış, ancak iki ülke arasında yaşanan uçak krizinden sonra Rusya tarafından 1 Ocak 2016 tarihi itibarıyla anlaşma askıya alınmıştı.

Türkiye-Rusya ilişkileri

Diriöz, iki ülke arasındaki ilişkiler konusunda ise şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye-Rusya ilişkileri bölgenin istikrarı için önemli. İlişkilerimiz her düzeyde gelişiyor, daha da gelişmesi için gayret ediyoruz. İki ülke arasındaki görüşme düzeyi ve sıklığı ilişkilere önemli bir ivme veriyor.

Suriye’deki çözüm çabaları

Suriye konusu, Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğinin ne kadar etkili ve önemli olduğunu en somut örneklerinden biri. Soçi’de Sayın Cumhurbaşkanımızla Sayın Putin arasında 17 Eylül’de İdlib konusunda varılan mutabakatın büyük bir insani felaketi önlediği bütün dünya tarafından teslim edilmektedir. Bu da hem Türkiye ve Rusya’nın hem de bölgenin yararına bir gelişmedir.

Enerji işbirliği

Rusya ile daha önce Mavi Akım projemiz vardı. Akkuyu’da nükleer güç santralinin inşası hızla ileriliyor. Temeli atılacak proje de Türk Akımı 1’in deniz kısmının bitmesiyle ilgili bir projedir. Bir de Türk Akımı 2 var. O da devam etmektedir. Yani enerji konusundaki işbirliğimiz son derece başarılı bir şekilde devam etmektedir.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın