muammer kaddafi

Muammer Kaddafi kimdir? Kaddafi’nin biyografisi

Libya’yı uzun yıllar boyunca yönetmiş olan Muammer Kaddafi kimdir? İşte Muammer Kaddafi’nin hayat hikayesi…

Muammer Kaddafi, 1942 yılında Libya’nın Sirte kentinde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini Sehba’da tamamladı. 1963 yılında Libya Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun olan Kaddafi, Bingazi’de bulunan Askeri Akademi‘ye kaydoldu. 1966 yılında Askeri Akademi’den mezun olduktan sonra İngiltere’ye gitti ve burada uzmanlık eğitimi aldı.

Kaddafi, yanına aldığı arkadaşlarıyla birlikte “Özgür Subaylar Hareketi” adı altında gizli bir örgütlenmeyi oluşturdu.

1969 yılında yüzbaşı oldu. Libya Kralı Birinci İdris’in tedavi için Türkiye’de bulunduğu sırada darbe yaptı. “Devrim Komuta Konseyi” adında bir organ kurarak yönetimi devraldı. Tüm anayasal kuruluşları feshetti. Bunun sonucunda da ülkede monarşi kaldırılmış oldu. Kaddafi, Libya’nın başına geçtiğinde henüz 27 yaşındaydı.

Devletin başına geçer geçmez temel ilkelerini ve nasıl bir yönetim uygulayacağını açıkladı. Buna göre “İslami Sosyalizm“i uygulamaya koyacaktı. Libya bundan sonra sömürgeciliğe ve ırkçılığa karşı hareketlerin önde gelen destekçilerinden biri olacaktı.

Kaddafi’nin en çok etkilendiği isim şüphesiz dönemin Mısır Cumhurbaşkanı Cemal Abdülnasır olmuştu. Onun gerçekleştirdiği reformları Libya’da da uygulamak istiyordu. Öte yandan Cemal Abdülnasır’ın ölümünün ardından onun en büyük rüyası olan Arap Birliği’ni gerçekleştirmek için mücadele edecekti.

ABD, 7 Eylül 1969 tarihinde Kaddafi’nin yönetimini tanıdı. Yeni anayasanın hazırlamasından sonra başbakanlık ile savunma bakanlığı görevlerini üstlendi. Yönetimini sağlamlaştırdıktan sonra ilk işi ülkedeki ABD ve İngiliz üslerini kapatmak ve petrol şirketlerini millileştirmek oldu.

Farklı ülkelerdeki sol hareketlere destek verdi ve Sovyetler Birliği ile yakın ilişkiler kurdu. Öte yandan bölgesel konularda daha aktif bir politika izledi. Destek verdiği yönetim düşürülünce Çad’a askeri kuvvet gönderdi. Dünyanın çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren örgütlere destek sağladı. Batı Afrika’daki isyancı örgütlere, Filistin Kurtuluş Örgütü’ne ve İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu’na destek verdi.

KIBRIS BARIŞ HAREKATI: ‘KADDAFİ MÜTHİŞ BİR YİĞİTLİK YAPTI’

Kıbrıs Barış Harekatı‘nda ambargo uygulandığı sırada Türkiye’ye askeri malzeme yardımında bulundu. Ayrıca Türkiye’ye uygun fiyatlı petrol vermeyi taahhüt etti. Bir röportajında o günleri anlatan dönemin Maliye Bakanı Deniz Baykal, Ecevit’in emriyle Libya’ya gittiklerini ve Kaddafi’nin kendilerine sınırsız destek verdiklerini söyledi. Baykal, “Kaddafi müthiş bir yiğitlik yaptı” ifadelerini kullandı. 

42 yıl Libya’yı yöneten Kaddafi, ülkede çıkan iç savaş sırasında 20 Ekim 2011 günü linç edilerek öldürüldü. Kaddafi’nin ölümünden sonra Libya’da düzen bir türlü kurulamadı. Ülkede 3 ayrı hükümet, 2 ayrı meclis bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER ♦ Libya: Kaddafi öncesi ve sonrası


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın