Ana sayfa Bilgi Merkezi Muhammed Ali kimdir? Muhammed Ali’nin hayatı

Muhammed Ali kimdir? Muhammed Ali’nin hayatı

PAYLAŞ
Muhammet Ali

Muhammet Ali, 1942 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Louisville şehrinde dünyaya geldi. Boksla tanışması henüz 12 yaşındayken gerçekleşti. Ali, bisikletinin çalınması üzerine gittiği karakolda sinirlerini kontrol etmekte zorlanmış ve ona boks yapması tavsiyesinde bulunulmuştu.

1954 yılında amatör olarak dövüşlere başladı. Bu dönemde 167 maça çıktı ve 161 galibiyet aldı. Profesyonel kariyeri ise 1960 yılında düzenlenen Roma Olimpiyatları ile başladı. Burada hafif ağır sıklet klasmanında altın madalya kazandı. Bu başarı, Ali’nin dünya tarafından tanınmasını sağlamıştı.

1964 yılında Sonny Liston ile çıktığı maçı kazandı ve Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu unvanını kazandı. Ali, henüz 22 yaşındaydı ve bu unvanı kazanan en genç dövüşçü oldu. Bu zaferin ardından İslam dinini seçtiğini açıkladı.

1966 yılında ABD’nin başlattığı Vietnam Savaşı’na gitmeyi kabul etmedi. Bunun neticesinde aleyhine dava açıldı. 3,5 yıl boksa ara vermek zorunda kaldı. Ayrıca elinden altın kemeri de alındı. Hukuki bir mücadele başlatan Ali, sonunda mücadelesinden galip ayrıldı ve boksa geri döndü.

1971 yılında Joe Frazier ile çıktığı maçı kaybetti. Bu mağlubiyet sonucunda unvanını da kaybetmişti. Fakat Ali pes etmedi ve 1974 yılında Joe Frazier’i bu kez yenerek unvanını geri almasını bildi.

1977 yılında  Leon Spinks’e yenildi, fakat 1978 yılında yenerek unvanını tekrardan kazandı. Bu galibiyetle birlikte Ali, 3 dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk boksör oldu.

1981 yılında emekliye ayrılan Ali’nin, profesyonel kariyerinde 37’si nakavt ile olmak üzere 56 galibiyeti bulunmakta. Yalnızca 5 maç kaybetti.

3 Haziran 2016 tarihinde hayatını kaybetti.

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yazın
Please enter your name here