Muhammed Bin Selman kimdir?

Muhammed Bin Selman, 31 Ağustos 1985 tarihinde Cidde’de dünyaya geldi. Suudi prenslerin çoğu yurt dışında eğitim görmesine karşın, kendisi Kral Suud Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldı.

Yükseköğrenimini tamamladıktan sonra bir süre özel sektörde çalıştı. Daha sonra ise Uzmanlar Komisyonu‘nda danışman olarak görev yaptı.

2009 yılında Riyad valisi olan babasının yanında danışmanlık görevinde bulundu.

2015 yılında babası Salman bin Abdülaziz’in kral olmasıyla birlikte önü çok daha açıldı. Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı görevine getirildi ve dünyanın en genç savunma bakanı oldu.

Ekonomi ve Kalkınma Konseyi’nin de başkanlığını yürüten prens, Suudi Arabistan ekonomisinin petrole bağımlılığını azaltmak için bir dizi reform girişiminde bulundu.

Muhammed bin Nayif’in ardından yardımcı veliaht prens oldu. Daha sona Nayif’in uzaklaştırılmasıyla birlikte Suudi Arabistan veliaht prensi oldu. Aynı zamanda başbakan yardımcılığı görevini de yürütüyor.

Prens Selman’ın ikilemi

Yenişafak gazetesi yazarı Taha Kılınç, Prens Muhammed Bin Selman hakkında 5N1K programında önemli bilgiler verdi. İşte Kılınç’ın veliaht prens hakkındaki açıklamaları: 

“Oldukça tecrübesiz, ülke dışında eğitim almamış, yabancı dili olmayan bir veliaht prens. Kendisinin yönlendirilmeye son derece açık oluşu, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır gibi bölgede aktif iki tane Arap ülkesinin yörüngesinde hareket edişi ve onların siyasetini aynen kopyalayıp takip edişi Suudi Arabistan açısından bir handikap olarak değerlendiriliyor.

Prens Muhammed Bin Selman, bir taraftan kendi iktidarını sağlamlaştırmaya çalışırken diğer taraftan da ülkesindeki istikrarı korumak gibi bir ikilemle karşı karşıya. Bunu yapması için gerekli olan birikim ve tecrübeden yoksun olduğu konusunda ciddi kaygılar ve eleştiriler var. Özellikle Batı basınında kendisiyle ilgili ortaya çıkan ayrıntılı analizleri okuduğumuzda, kendisinin bütün bu değişim ve sarsıntı süreçlerini sağlıklı bir şekilde götürüp götüremeyeceği konusunda soru işaretleri var.”

Batı tarafından tercih edilebilecek bir profil

Prof. Dr. Ragıp Kutay Karaca’nın 5N1K programdaki Selman değerlendirmesi ise şu şekilde: 

“Prens Muhammed Bin Selman’ın hem eğitim kariyerine baktığımızda hem de görüşüne baktığımızda Batı tarafından çok daha fazla tercih edilebilecek bir profil çizdiğini görüyoruz. Selman, ülkede özgürlükçü hareketlerin de bir simgesi haline getirilmek istendi ve algı olarak başarılı olundu. Bunu yapan da Amerikan basını oldu.

Selman iç politikada çok özgürlükçü bir görüntü verirken, dış politikada da bir o kadar şahin görüntü veriyor.”


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın