muharrem ince

Muharrem İnce kimdir?

Muharrem İnce, 4 Mayıs 1964 tarihinde Yalova‘da dünyaya gözlerini açtı. Babası Şerif İnce, annesi ise Zekiye İnce’dir. Ailesi, Muharrem ayında doğduğu için “Muharrem” adını vermişti ona.

Lise öğrenimini Yalova Endüstri Meslek Lisesi‘nde tamamladı. Küçük yaşlardan itibaren tek bir hayali vardı: Öğretmen olmak. Bu sebeple Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fizik-Kimya Öğretmenliği Bölümüne kaydoldu.

ÖĞRETMEN MUHARREM İNCE 

Muharrem İnce’nin öğretmenlik yıllarından bir fotoğraf.

Üniversiteden mezun olduktan sonra çeşitli okullarda fizik öğretmeni olarak görev yaptı. Bir süre sonra okul müdürlüğü görevinde de bulundu.

Spora karşı büyük ilgisi olan Muharrem İnce, bir dönem Yalova Spor Kulübü‘nde Basın Sözcülüğü yaptı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da görev yaptı. Bunlardan biri Yalova Atatürkçü Düşünce Derneği İl Başkanlığı idi.

24 Aralık 1995 tarihinde yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi‘nden (CHP) Yalova Milletvekili adayı oldu. Seçim sonucuna göre, CHP’nin Yalova’da aldığı oy oranı yüzde 8.59 olunca milletvekili seçilemedi.

1998 yılından itibaren CHP Yalova İl Başkanı olarak görev yapmaya başladı. Bu dönemde, Yalova’da yayınlanan yerel bir gazete olan Haberci gazetesinde köşe yazıları kaleme aldı.

Ülkü İnce ile evlendi ve bu evliliğinden Salih Arda adında bir oğlu dünyaya geldi.

CHP MİLLETVEKİLLİĞİ DÖNEMİ

Muharrem İnce ve Erdal İnönü

3 Kasım 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerde CHP’den Yalova Milletvekili adayı oldu. Seçim sonucuna göre, CHP’nin Yalova’da aldığı oy oranı yüzde 18 oldu ve bu kez milletvekili seçildi. Böylece CHP Yalova Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yer aldı.

TBMM Milli Eğitim Komisyonu‘nda yer alan Muharrem İnce, bu süreçte özellikle TÜBİTAK’ın yapısını değiştiren yasa teklifi sırasında yaptığı muhalefet ile öne çıktı. Bu yasa değişikliği, TÜBİTAK’ın üye sayısının 15’e çıkarılıp 7 üyesinin başbakan tarafından atanmasını öngörüyordu.

22 Temmuz 2007 tarihindeki seçimlerde yeniden milletvekili seçildi.

REKOR KIRAN MECLİS KONUŞMASI

Muharrem İnce’nin 25 Aralık 2009 tarihinde TBMM’de yaptığı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Hükümetini eleştirdiği 10 dakikalık konuşması, o dönemde en çok dikkat çeken gelişmelerden biri olmuştu. Konuşmanın videosu, internet üzerinden yayınlanmış ve paylaşım rekorları kırmıştı.

Bu tarihten itibaren güçlü hitabet yeteneği ile partisinin önde gelen isimlerinden biri oldu.

12 Haziran 2011 tarihindeki seçimlerde bir kez daha milletvekili seçildi.

CHP Grup Başkanvekili olan Muharrem İnce, CHP Genel Başkanlığı’na aday olabilmek için 2014 yılında bu görevinden istifa etti.

5 Eylül 2014 tarihinde gerçekleştirilen CHP 18. Olağanüstü Kurultayı‘nda genel başkanlığa adaylığını koydu. Yapılan oylama sonucunda 415 oy aldı ve 740 oy alan Kemal Kılıçdaroğlu‘nun gerisinde kaldı.

7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde yeniden milletvekili seçildi.

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI

Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı adaylığı açıklandıktan sonra Twitter hesabından yaptığı paylaşım.

4 Mayıs 2018 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olarak ilan edildi.

Adaylığının açıklanmasının ardından Twitter hesabından, ailesi ile birlikte çekildiği bir fotoğrafı paylaşarak “Biz Hazırız” ifadesini kullandı.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına göre, yüzde 30.6 oy alarak seçilemedi. Seçim akşamı herhangi bir açıklama yapmayan Muharrem İnce, sonraki günlerde Twitter hesabından Zeki Müren’in seslendirdiği “Bu böyle yarım kalmayacak, elbet bir gün buluşacağız” parçasını paylaştı. Bu paylaşım, gelecekte yeniden cumhurbaşkanı adayı olacağına dair bir mesaj olarak değerlendirildi.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı şeklinde bir beklenti oluştu, ancak bu gerçekleşmedi. Ancak aday olmamışsa da seçim sürecinde İstanbul’un çeşitli ilçelerinde mitingler düzenleyerek CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu‘na destekte bulundu.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın