Murat Sabuncu kimdir, nereli, kaç yaşında? Biyografi

Murat Sabuncu, 1971 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açtı. İstanbul Üniversitesi Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi bölümünde eğitim gördü. İstanbul Ticaret Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı.

Gazetecilik kariyeri, Milliyet gazetesinin ekonomi servisinde başladı. Burada yaklaşık 14 yıl boyunca görev yapan Sabuncu, Milliyet gazetesinin ekonomi servis müdürlüğüne kadar yükseldi. Milliyet gazetesinden ayrıldıktan sonra Tempo ve Fortune Türkiye dergilerinin genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi.

Murat Sabuncu, 2014 yılında Cumhuriyet gazetesinde yayın koordinatörlüğü görevine getirildi. Can Dündar istifa ettikten sonra da Cumhuriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni oldu. 2016 yılında Cumhuriyet gazetesine yönelik yapılan operasyon sonucu terör örgütleri adına suç işlediği gerekçesiyle gözaltına alındı ve tutuklandı. 17 ay Silivri Cezaevi’nde kalan Sabuncu, 2018 yılında “örgüte üye olmamakla birlikte yardım etme” suçundan 7.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 9 Mart 2018 tarihinde ise tahliye oldu.

2018 yılında T24‘te köşe yazarlığı yapmaya başladı. Ayrıca, T24’ün Youtube kanalında yayınlanan “Sayılın Dili” programını sunmaya başladı. 15 Nisan 2020’de Halk TV‘de ekrana gelen “Sözüm Var” programında yorumculuk yapmaya başladı. Eylül 2020’de ise aynı kanalda ekrana gelen “İki Yorum” programında Levent Gültekin ile birlikte yorumculuk yapmaya başladı.

Murat Sabuncu, gazeteci Eylem Türk ile evlidir. Bu evliliğinden o bir çocuğu dünyaya gelmiştir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın