Murat Zorluoğlu kimdir?

AK Parti’nin Trabzon Belediye Başkan Adayı Murat Zorluoğlu oldu. Peki Murat Zorluoğlu kimdir? Bugüne kadar hangi görevlerde bulundu? İşte Murat Zorluoğlu’nun hayat hikayesi…

Murat Zorluoğlu, 1971 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Aslen Trabzonlu olan Zorluoğlu, öğrenimine de memleketinde başladı.

İlköğrenimini Çaykara İlkokulu’nda, orta öğrenimini Trabzon İmam Hatip Lisesi’nde, lise öğrenimini ise İstanbul’da bulunan Hayrullah Kefeoğlu Lisesi’nde tamamladı. Yükseköğrenimini ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi‘nde tamamladı.

1994 yılında Trabzon kaymakam adayı olarak görev yapmaya başladı. 1997 yılında başladığı Gülnar Kaymakamlığı görevini 1999 yılına kadar sürdürdü. Ardından Bingöl Genç Kaymakamlığına atandı.

2003 yılında ise Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğü görevine getirildi. Burada 2008 yılına kadar görev yaptı. Ardından sırasıyla Dış İlişkiler ve Projeler Daire Başkanlığı, İnceleme ve Soruşturma Daire Başkanlığı ve Mevzuat ve Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

İngiltere’de bulunan Nottingham Üniversitesi‘nde Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans yaptı.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Demokrasi Yönlendirme Komitesi’nde Türkiye’nin temsilcisi olarak görev yaptı.

2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığına, 2013 yılında ise Müsteşar Yardımcısı Vekilliğine atandı.

2015 yılında başladığı Elazığ Valiliği görevini 2017 yılına kadar sürdürdü. 2017 yılında Van Valiliğine atandı. Halen bu görevini sürdürmektedir. Aynı zamanda Van Büyükşehir Belediyesi‘nde kayyum olarak görev yapmaktadır.

31 Mart 2019‘da yapılacak yerel seçimlerde AK Parti’nin Trabzon Belediye Başkan Adayı oldu.

Zorluoğlu’nun “Türkiye’de Mahalli İdareler” adlı bir kitabı yayımlanmıştır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın