Müşterek Harekat Merkezi için ABD’li askeri heyet Şanlıurfa’da

Müşterek Harekat Merkezi’nin ön hazırlık çalışmaları kapsamında altı kişilik ABD’li askeri heyet Şanlıurfa’ya ulaştı. 

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından yapılan açıklamada, ABD ile kurulması planlanan Müşterek Harekat Merkezi’nin ön hazırlık çalışmaları için altı kişilik ABD’li askeri heyetin Şanlıurfa’ya ulaştığı belirtildi. 

Açıklamada, Müşterek Harekat Merkezi’nin önümüzdeki günlerde faaliyete geçirilmesinin planlandığı kaydedildi. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TRT Haber’e verdiği röportajda, ABD ile varılan mutabakat doğrultusunda Müşterek Harekat Merkezi’nin önümüzdeki günlerde açılacağını söyledi.  

Amerikalılarla müttefiklik ruhuna uygun bir şekilde hareket etme arzusunda olduklarını belirten Akar, “Eğer bunlar yürümezse, ister B planı ister C planı olarak ifade edin, bizim de kendi başımıza yapacağımız faaliyetlerimiz olacaktır” ifadelerini kullandı. 

NE OLMUŞTU?

Türkiye ile ABD, 5-7 Ağustos tarihleri arasında yaptığı görüşmeler sonucunda Suriye’de güvenli bölge kurulması yönünde mutabakata varmıştı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, güvenli bölgenin tesis edilmesi için ABD ile birlikte Müşterek Harekat Merkezi’nin kurulacağı duyurulmuştu. 

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Sean Robertson, varılan mutabakata ilişkin yaptığı açıklamada “Çok önemli bir adım” ifadesini kullanmıştı. 

Akar: Müşterek Harekat Merkezi önümüzdeki günlerde açılacak


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın