Mütercimler: ABD, Türkiye’yi Rusya ile savaşa sokmak istiyor

Stratejist Erol Mütercimler, Suriye’nin İdlib kentinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. 

Halk TV’de Gürkan Hacır’ın sunduğu Şimdiki Zaman Siyaset programına telefonla bağlanan Mütercimler, İdlib’deki olası senaryolar ve ne yapılması gerektiğine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Türkiye’nin İdlib sorununu İdlib’den çıkarak çözebileceğini belirten Mütercimler, “Türkiye İdlib sorununu Rusya ve İran aracılığıyla Esad ile konuşarak çözer. Başka türlü bu çözülemez. Bir yere askeri operasyon yapılacaksa, her şeyden önce siyasi hedef belirlenir. Türkiye’nin İdlib’de ne siyasi hedefi var ne politik hedefi var” ifadelerini kullandı.

‘ABD, Türkiye’yi Rusya ile savaşa sokmak istiyor’

ABD’nin Türkiye’yi Rusya ile bir savaşın içerisine sokmaya çalıştığını öne süren Mütercimler, “Rusya ve ABD bu topraklar üzerinde veya dünyanın herhangi bir yerinde savaşa girer mi? Hayır. Soğuk Savaş döneminde bile girmediler. Küba krizi tırmandığında her ikisi de diplomasiyi tercih etti. Dolayısıyla buradaki krizde de Türkiye diplomasiyi tercih etmek zorunda” dedi.

İLGİLİ HABER  5 soruda İdlib: Bölgede neler oluyor?

Suriye politikasının en baştan beri yanlış olduğunu savunan Mütercimler, “Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu andan itibaren birkaç şeyden kaçınmıştır. Birincisi, başka devletlerin içişlerine karışmak. İkincisi, başka devletlere askeri operasyon peşinde koşmak. Üçüncüsü, başka devletlerde siyasal rejim değişikliği peşinde koşmak. Dördüncüsü, mezhepçi dış politika. Bütün bunların hepsini kırdılar. ABD, Türkiye-Rusya savaşını körüklüyor. Moskova’daki bazı Türk gazetecilerle konuştum. Orada deniliyor ki ‘Burada düşük yoğunluklu bir savaş olacak. Bu savaş da çok şiddetli olacak.’ Rusya ile Türkiye arasındaki gerilim, hem Rusya’daki hem de Türkiye’deki Avrasyacıları çökertmiştir. Artık Avrasya ile ilgili söylenenler çöktü” değerlendirmesinde bulundu. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın