Mütercimler: ABD’nin kurumsal kimliği ırkçılık üzerinedir

Stratejist Erol Mütercimler, “ABD’nin kurumsal kimliği ırkçılık üzerinedir” dedi.

Mütercimler, Halk TV’de yayınlanan “Taksim Meydanı” programında, ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinden sonra başlayan protesto gösterilerini değerlendirdi.

Mütercimler’in açıklamalarından satır başları şöyle:

ABD’deki meseleye bakmak için öncelikle şu soruyu sormak gerekir: Trump kim? Trump, ırkçı, yeni faşizm diye tanımladığımız bir olgunun temsilcisi, göçmen karşıtı, İslamafobik diye tanımlayabileceğimiz 11 Eylül’ün ardından geliştirilen konseptin devamcısı. Tek adam sistemleri, başkanlık sistemleri kaçınılmaz olarak o koltuğu işgal eden şahsiyetleri buralara götürüyor.

“Bu tür rejim ve sistemlerden adalet çıkmaz”

ABD’de bugün ortaya çıkan problemin tarihsel kökleri var. ABD’nin kurumsal kimliği ırkçılık üzerinedir. Kuruluşundan beri bu böyledir. Dolayısıyla buradan demokratik bir refleks çıkmaz. Dünyanın pek çok yerine ‘demokrasi getiriyorum’ diyerek saldırılar düzenledi. Sokaklarda insanlar tek bir şey istiyor: Adalet. Bu tür rejim ve sistemlerden adalet çıkmaz.

ABD’de dinden de daha önemli gelen tek bir husus vardır: Özel mülkiyet. Yani tapulu malına dokunulması meselesi. Güvenlik açısından baktığınız zaman, kovboy geleneğinden gelen bir ülkeden söz ediyorsunuz. Yani önce as, sonra yargıla. ABD’de yaşayanlarla ben de konuşuyorum ve söyledikleri çok önemli şeyler var. Trump’ın polisler konusunda müthiş bir şımartma meselesi sonuçta buraya getirdi.

“Öyle görünüyor ki Trump yolcu”

Yağmalama meselesi seçim sürecinde Trump’ın işine yarar. Ama bundan sonraki süreçte çok net ifade ediliyor ki, Trump’ın işi çok zor ve öyle görünüyor ki Trump yolcu. Trump’tan eşi ve kızı bile şikayetçi. Kızı adalet istedi düşünebiliyor musunuz?


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın