Mütercimler’den koronavirüs yorumu: Her devlet halkı için aşı üretmeli

Stratejist Erol Mütercimler, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Her devlet halkı için aşı üretmeli” dedi.

Stratejist Erol Mütercimler, Halk TV’de yayınlanan Şimdiki Zaman programında koronavirüs (Covid-19) salgını hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Salgın öncesi bir aşı karşıtlığı olduğunu hatırlatan Mütercimler, “Görüldü ki aşı gerekli ve önemliymiş. Aşı hayat kurtarıyormuş. Buradaki notum şu: Her devlet kendi halkı için aşı üretmesi gerekiyor. Türkiye bundan bir ders alsın. Hıfzıssıhha’yı kapatanlar, etkisiz hale getirenler, şimdi bu ülke halkına ne kadar büyük kötülük yaptıklarını görsünler. Bütün bu kurumlara saldırırken, siyasi ve ideolojik bakmamak gerekiyormuş. Sanıyorum bizim karar vericilerimiz bundan bir ders çıkarmışlardır. Komplo teorileri bundan sonra devreye girecek. Bizde bu çalışmaları kim sonlandırdı? Tıpkı Küçükçekme’deki Nükleer Araştırma Merkezi’nin o tarihlerde kapattırılması gibi. Bunları kim kapattırıyor?” ifadelerini kullandı.

‘REJİMLER, SİSTEMLER DEĞİŞECEK’

Uzun bir süredir kapitalizmin açmazda olduğunu belirten Mütercimler, “Neoliberal ekonomi programını uygulayanlar dünyayı bir çıkmaza soktular. Varsıllar ile yoksullar arasındaki makas müthiş açıldı. Bu sistemin yürütülmesi için sizin otoriter rejimlere ve bunların uygulayıcısı devlet liderlerine ihtiyacınız var. Onlar üretildi. Otoriterliğin sonu totaliterliğe dönüşüyor. Bu, insanlığı bekleyen en büyük tehlikelerden birisi. Rejimler, sistemler, devlet yönetimleri değişecek, değişmek zorunda. Kapitalizmin büyük sancıları vardı, koronavirüs buradaki doğumu hızlandırdı. Bu erken doğum bazı tartışmaları getiriyor; acaba dünya ekonomik sistem açısından yeniden korumacılığa mı geri dönecek? Küreselleşmeciler ile korumacılar arasında büyük çatışmadan söz ediliyor” değerlendirmesinde bulundu.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın