Ana sayfa Bilgi Merkezi Naim Süleymanoğlu kimdir? Kısaca hayatı ve başarıları

Naim Süleymanoğlu kimdir? Kısaca hayatı ve başarıları

Cep Herkülü” olarak anılan halter sporunun efsanesi Naim Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967 tarihinde Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde dünyaya geldi.

Küçük yaşlardan itibaren halterle ilgilendi. İlk büyük başarısını henüz 16 yaşındayken yaşadı. 1982’de Brezilya’da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası‘nda toplamda 250 kilo kaldırdı ve kilosunda birinci oldu. Bu başarısı ile birlikte halter tarihinin ‘en genç şampiyonu‘ unvanını kazandı.

Naim Süleymanoğlu, İspanya ve Yugoslavya’daki turnuvalarda rekorlar kırdı. Başarısı tüm dünyanın dikkatini çekmişti. 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada yılın haltercisi seçildi. Bu sırada Bulgaristan’da Türklere yönelik asimilasyon politikası başlamış, Naim Süleymanoğu’nun ismi “Naum Shalamanov” olarak değiştirilmişti.

1986 yılında Avustralya’da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası sırasında Bulgaristan kafilesinden ayrılarak Türk Büyükelçiliği’ne sığındı ve Türkiye’ye iltica etti. Dönemin başbakanı Turgut Özal, kendisini özel bir törenle karşıladı. Olimpiyatlarda Türkiye adına yarışabilmesi için Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödendi.

1988 Seul Olimpiyatları‘nda 60 kilo kategorisinde 6 dünya, 9 olimpiyat rekoru kırdı. Böylece Türkiye’ye olimpiyatlarda güreş dışında madalya getiren ilk sporcu oldu. Bu başarının ardından TBMM tarafından “Milli Gurur Madalyası” verildi. Bu sırada Time Dergisi‘ne de kapak oldu.

Naim Süleymanoğlu, 18 Kasım 2017 tarihinde hayatını kaybetti.

NAİM SÜLEYMANOĞLU’NUN BAŞARILARI

3 Olimpiyat Şampiyonluğu

8 Dünya Şampiyonluğu

46 Dünya Rekoru

7 Avrupa Şampiyonlarında Altın Madalya

HAYATI FİLM OLDU

Naim Süleymanoğlu’nun hayat hikayesi beyaz perdeye aktarıldı. “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” adını taşıyan ve Mustafa Uslu’nun yapımcısı olduğu film, 2019 yılında vizyona girdi. Filmde Süleymanoğlu’nu Hayat Van Eck canlandırdı. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here