Ana sayfa Bilgi Merkezi Nasreddin Hoca kimdir? Kısaca hayatı, biyografisi

Nasreddin Hoca kimdir? Kısaca hayatı, biyografisi

nasreddin hoca
Nasreddin Hoca heykeli (Fotoğraf: Pixabay)

Nasreddin Hoca, 1208 yılında Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı Hortu köyünde hayata gözlerini açtı. Hayatı hakkında fazla bilgi yoktur. İlk eğitimini Hortu köyü imamı olan babası Abdullah Efendi’den aldı. Daha sonraki yıllarda Sivrihisar ve Konya Medreselerinde eğitimini sürdürmüştür. Eğitimini tamamladıktan sonra Hortu ve Sivrihisar’da imamlık yaptı.

1237 yılında Akşehir’e yerleşen Nasreddin Hoca, dönemin ünlü hocalarından dersler almıştır. Yaşamının ilerleyen yıllarında katiplik, müderrislik ve kadılık da yaptığı söylenmektedir. Bilinen en eski Nasreddin Hoca fıkrası Ebu’l Hayr Rumi tarafından yazılan Saltukname‘de geçmektedir. Bu fıkralar zamanla çoğalmış ve Türkçenin konuşulduğu her bölgeye yayılmıştır.

1996 yılı UNESCO tarafından Nasreddin Hoca Yılı olarak ilan edildi. Fatih Sultan Mehmet‘in hocası ve aynı zamanda İstanbul’un ilk kadısı olan Sivrihisarlı Hızır Bey, Nasreddin Hoca’nın torunudur. Nasreddin Hoca, 1284 yılında vefat etti. O, Türk zekasının ve mizah gücünün efsaneleşmiş bir kahramanı olarak kabul edilmektedir.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here