Ana sayfa Bilgi Merkezi Nazım Hikmet kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Nazım Hikmet kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Nazım Hikmet, 15 Ocak 1902 tarihinde Selanik’te dünyaya geldi. Babası Hikmet Bey, Selanik’teki Hariciye Nezareti’nde görev yapmıştır. Nazım Hikmet’in dedesi Nazım Paşa ise Osmanlı Devleti’ne bağlı çeşitli yerlerde valilik yapmıştır.

1912 yılında Mekteb-i Sultani‘ye kaydoldu. Denizciler için yazdığı bir şiiri, Bahriye Nazırı Cemal Paşa dinleyince çok etkilendi ve Bahriye Mektebi’ne gitmesini istedi. 1915 yılında Bahriye Mektebi‘ne başladı ve buradan 1918 yılında mezun oldu. Bahriye Mektebi’ni tamamladıktan sonra Hamidiye Gemisi’nde görev yapmaya başladı. Kısa bir süre sonra ise ordudan ayrıldı.

Milli Mücadele döneminde Anadolu’ya geçen Nazım Hikmet, bir süre Bolu’da öğretmenlik yaptı. Daha sonra ise Rusya’ya giderek Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi’nde sosyoloji ve ekonomi üzerine eğitim aldı.

Türkiye’ye döndükten sonra “Aydınlık” dergisinde yazmaya başladı. Buradaki yazılarından dolayı hakkında 15 yıl hapis istendi. Bunun üzerine tekrardan Rusya’ya gitmek zorunda kaldı. 1928 yılında çıkan Af Kanunu’ndan yararlanarak Türkiye’ye döndü. Fakat 1938 yılında yine yazılarından ötürü mahkemelik oldu ve 28 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 12 sene hapis yattıktan sonra çıkan aftan yararlanarak özgürlüğüne kavuştu.

1950 yılında Sovyetler Birliği’ne gitti. Ertesi yıl Türk vatandaşlığından çıkarıldı. Türk vatandaşlığından çıkarılması üzerine Polonya vatandaşlığına geçti ve Borzecki soyadını aldı.

Nazım Hikmet, 3 Haziran 1963 tarihinde hayatını kaybetti. 2009 yılında yeniden Türk vatandaşlığına alındı.

NAZIM HİKMET’İN EDEBİ KİŞİLİĞİ

Nazım Hikmet şiirlerinde ağırlıklı olarak toplumsal konulara değinmiştir. Şiirlerini başlarda hece vezniyle yazarken daha sonra serbest nazımla yazmaya başlamıştır. Bu yönleriyle ardından gelen pek çok şairi de etkilemiştir.

NAZIM HİKMET’İN ESERLERİNDEN BAZILARI

Şiir 

  • Güneşi İçenlerin Türküsü
  • Benerci Kendini Niçin Öldürdü
  • Kurtuluş Savaşı Destanı
  • Memleketimden İnsan Manzaraları
  • Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı
  • Kuvayi Milliye

Roman

  • Kan Konuşmaz
  • Yeşil Elmalar
  • Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim

1 YORUM

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here