nedim şener

Nedim Şener kimdir?

Nedim Şener, 1966 yılında Almanya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi‘nde İktisat alanında yüksek lisans yapan Şener’in, yüksek lisans tezi “Uluslararası Ticaret ve Türkiye’nin Dünya Ekonomisine Eklemlenmesi” başılığını taşıyordu.

Nedim Şener, aslında araştırma görevlisi olmak istiyordu. Fakat bu kararından vazgeçerek araştırmacı gazetecilik yapmaya karar verdi.

Gazetecilik hayatına 1991 yılında Dünya gazetesinin araştırma servisinde adım attı. 1994 yılında Milliyet gazetesine geçti. Buradaki görevini 2011 yılına kadar sürdürdü. Daha sonra Posta gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya başladı. 2019 yılının aralık ayına kadar köşe yazılarını sürdürdü. 

2007 yılında Hrant Dink’in suikasta uğramasının ardından yazdığı “Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları” adlı kitabı büyük ses getirdi. 2009 yılında ise “Ergenekon Belgelerinde Fethullah Gülen ve Cemaat” adlı kitabı yayımlandı. Bu çalışmalarının ardından FETÖ mensupları tarafından hedefe konularak telefonları dinlendi.

3 Mart 2011 tarihinde FETÖ’nün yürüttüğü Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınarak tutuklandı. Silivri Cezaevi’ne gönderilen Nedim Şener’in, yedi yıldan on beş yıla kadar hapsi istendi.

O dönem bir gazeteci olarak tutuklanması oldukça tepki çekmiş ve 12 Mart 2012 tarihinde serbest bırakılmıştı.

Nedim Şener, gazetecilik hayatı boyunca büyük ses getiren haberlere imza attı. Bu sebeple çok sayıda önemli ödülün de sahibi oldu. Bu ödüllerden bazılarını şunlar: 1998, 1999 ve 2000 yıllarında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Yılın Ekonomi Muhabiri Ödülü, 1998 yılında Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü, 2000 yılında Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü, 2009 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Özgürlüğü Ödülü, 2010 yılında Uluslararası Basın Enstitüsü Basın Özgürlüğü Kahramanı.

Şener, son yıllarda FETÖ örgütlenmesi konusunda çalışmalar yapmakta.

2019’un Eylül ayında SüperHaber’in Youtube kanalında Güvenlik Uzmanı Mete Yarar ile birlikte “Memleket Aşkına” adında bir program yapmaya başladı.

2019’DA HÜRRİYET GAZETESİNE GEÇTİ

16 Aralık 2019 tarihindeki köşe yazısında Posta gazetesine veda eden Şener, Hürriyet gazetesine geçti. Hürriyet gazetesindeki 23 Aralık 2019 tarihli ilk köşe yazısı “Cem Uzan dönerse!” başlığını taşıyordu. 

NEDİM ŞENER’İN KİTAPLARI

Altın: İstanbul Altın Borsası ve Dünya’daki Örnekleri

Uzanlar: Bir Korku İmparatorluğunun Çöküşü

Tepeden Tırnağa Yolsuzluk

Naylon Holding

Kod Adı Atilla

Fırsatlar Ülkesinde Bir Kemal Abi

Ergenekon Belgelerinde Fethullah Gülen ve Cemaat

Hayırsever Terörist

Kırmızı Cuma

Baba Seni Neden Oraya Koydular?

Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları

Helal Tekme: Korkma, Alışma, Unutma!


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın