nejat uygur

Nejat Uygur kimdir? Kısaca hayatı

Usta tiyatro sanatçısı Nejat Uygur, 1927 yılında Kilis’te dünyaya geldi. Babasının subay, annesinin ise öğretmen olmasından dolayı onlarla birlikte Anadolu’nun birçok yerine gitti.

İlköğrenimini Siirt ve Çanakkale’de tamamladı. Ortaöğrenimini ise Çanakkale, İstanbul ve Manisa’da tamamladı. İstanbul’un Sarıyer ilçesinde eğitimini sürdürdüğü sırada tiyatro ile tanıştı. Avni Dilligil Tiyatrosu’nda bir süre amatör olarak oyunculuk yaptı. Oyunculuğun yanında çeşitli sporlarla da ilgilendi.

İstanbul Güzel Sanatlar Akademisinin Heykel Bölümü‘ne kaydoldu, ancak buradan mezun olamadı.

1949 yılında Nejat Uygur Tiyatrosu‘nu kurarak profesyonel anlamda oyunculuğa ilk adımını atmış oldu. Hemen ertesi yıl Necla Hanım’la evlendi ve bu evlilikten 5 çocuğu dünyaya geldi.

1998 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanına layık görüldü. 2006 yılında “Kemal Sunal Kültür ve Sanat Ödülü” kapsamında düzenlenen etkinlikte En İyi Tiyatrocu Ödülünü aldı.

Türk tiyatrosunun en önemli isimlerinden biri olan Nejat Uygur, 18 Kasım 2013 tarihinde İstanbul’da solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

Bazı tiyatro oyunları

Zamsalak, Hanedan, Aman Özel Duymasın, Cibali Karakolu, Şeytandan 29 Gün Önce Doğan Çocuk, Miğferine Çiçek Eken Asker, Kaynanatör, Sizin Can da Bizimki Patlıcan mı?

Uygur, daha nice tiyatro oyunun yanı sıra Vizontele Tuuba ve Beyaz Melek filmlerinde de rol aldı.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın