mandela

Nelson Mandela kimdir?

Irkçılık karşıtı hareketin sembol isimlerinden olan Güney Afrika’nın eski Devlet Başkanı Nelson Mandela kimdir? İşte Nelson Mandela’nın kısaca hayat hikayesi…

Nelson Mandela, 18 Temmuz 1918 tarihinde Güney Afrika’nın Doğu Cape eyaletinde dünyaya geldi. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra Fort Heyr Üniversitesi’ne kaydoldu. Ancak siyasi olaylara karıştığı gerekçesiyle uzaklaştırma cezası alınca eğitimi yarıda kaldı. Öğrenimini sürdürmek isteyen Mandela, Vitvaterstrand Üniversitesi Hukuk Bölümüne girdi ve buradan 1942 yılında mezun oldu.

1944 yılında Afrika Uluslar Kongresi‘ne girdi. Bu örgütün gençlik yapılanmasını oluşturarak başkanlığını üstlendi. Irk ayrımcılığına karşı çok sayıda eylemde yer alan Mandela, 1956 yılında vatan hainliğiyle suçlanarak hapis cezasına çarptırıldı. Yaklaşık dört yıl süren yargılamanın ardından dava düşürüldü.

69 siyahın polis tarafından öldürüldüğü ve tarihe “Sharpeville Katliamı” olarak geçen olayın ardından Afrika Uluslar Kongresi’nin silahlı kanadını kurma kararı aldı.

1964 yılında yeniden tutuklandı ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 18 yıl boyunca Robben Adası’ndaki hapishanede kaldı. Uluslararası toplumun Güney Afrika üzerinde kurduğu baskılar neticesinde 11 Şubat 1990 tarihinde serbest bırakıldı. 1993 yılında dönemin Güney Afrika Devlet Başkanı FW de Klerk ile birlikte Nobel Barış Ödülü‘nü kazandı.

1994 yılında gerçekleştirilen Güney Afrika’daki ilk demokratik seçime katıldı ve ezici bir çoğunlukla cumhurbaşkanlığına seçildi. Ülkedeki barış adına önemli bir adım atarak FW de Klerk’i yardımcısı olarak görevlendirdi. 5 yıllık görev süresini tamamladıktan sonra bir daha aday olmadı.

Nelson Mandela, 5 Aralık 2013 tarihinde hayatını kaybetti.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın