Ana sayfa Bilgi Merkezi Neşet Ertaş kimdir? Kısaca hayatı

Neşet Ertaş kimdir? Kısaca hayatı

PAYLAŞ
neşet ertaş
"Bozkırın Tezenesi" lakabıyla anılan Neşet Ertaş

Büyük halk ozanı Neşet Ertaş, 1938 yılında Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde dünyaya geldi. Babası kendisi gibi saz ve söz ustası olan Muharrem Ertaş, annesi ise Döne Ertaş’dır.

Babası sayesinde küçük yaşlarda bağlama ve keman çalmayı öğrendi. Babasıyla birlikte düğünlerde çalmaya başlayan Neşet Ertaş, bu vesileyle İç Anadolu’nun hemen her köyüne gitti.

Babası ile birlikte çalıştığı için okula gidemeyen Ertaş’a, okuma yazmayı ağabeyi Necati Ertaş öğretti. Henüz 14 yaşındayken plak çıkarma hayaliyle İstanbul’un yolunu tuttu. Sesi çok beğenildi. 1957 yılında “Neden Garip Garip Ötersin Bülbül” isimli ilk plağını çıkardı. Bu çalışması halk tarafından büyük ilgi gördü. 

2 yıl boyunca İstanbul’da kalan Ertaş, buradaki yaşama alışamadığından Ankara’ya gitti ve sanat hayatını burada sürdürdü.

1978 yılında parmakları felç oldu. Tedavi için Almanya’ya giderek uzun bir süre burada kaldı. 2000 yılında tekrardan sahnelere döndü. İstanbul’da verdiği konserle yıllar sonra sevenlerinin karşısına çıktı.

Süleyman Demirel tarafından kendisine verilen “Devlet Sanatçısı” unvanını kabul etmedi. Ertaş bunun sebebini “Herkes bu devletin sanatçısı” diyerek açıklıyordu.

2010 yılında UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazinesi” ilan edildi. 2011 yılında ise İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Devlet Konservatuvarı tarafından fahri doktora verildi.

“Bozkırın Tezenesi” lakabıyla anılan Neşet Ertaş, 25 Eylül 2012 tarihinde İzmir’de hayata gözlerini yumdu. 

NEŞET ERTAŞ’IN ALBÜMLERİNDEN BAZILARI

Kendim Ettim Kendim Buldum

Gitme Leylam

Benim Yurdum

Gönül Yarası

Zülüf Dökülmüş Yüze

Zahidem

Gönül Dağı

Niye Çattın Kaşlarını

Garibin Dünyada Yüzü Gülmez

Mühür Gözlüm

Hata Benim

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here