Neyzen Tevfik kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Neyzen Tevfik kimdir? Neyzen Tevfik’in eserleri nelerdir? Neyzen Tevfik hakkında bilinmesi gerekenleri kısaca derledik.

Neyzen Tevfik kimdir?

Asıl adı Tevfik Kolaylı olan Neyzen Tevfik, 24 Mart 1879 tarihinde Bodrum’da dünyaya geldi. İzmir İdadisi’nde eğitim gördüğü sırada geçirdiği sara nöbetlerinden dolayı okulu yarıda bırakmak zorunda kaldı. Bunun üzerine kendini neye verdi. İzmir Mevlevihanesi’nde dersler aldı.

Ünlü şairin ilk şiiri 1898 yılında “Muktebes” adlı dergide yayımlandı. 19 yaşında İstanbul’da bulunan Fethiye Medresesi’ne girdi. İstanbul’da bulunduğu sırada Mehmet Akif Ersoy, Tevfik Fikret, Halit Ziya Uşaklıgil ve Ahmet Rasim gibi edebiyat dünyanın önde gelen isimleriyle tanıştı.

Neyzen Tevfik, bir dönem Bektaşi Tekkesi’ne gitti. İstanbul’da baskının artması üzerine Mısır’a gitti ve 5 yıl burada kaldı. İkinci Meşrutiyet’in ardından İstanbul’a döndü. Milli Mücadele’yi destekleyen şiirler yazdı. Neyzen Tevfik, 28 Ocak 1953 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Neyzen Tevfik’in eserleri

Şiirleri

Hiç

Azab-ı Mukaddes

Fıkraları

Edep

Padişahcılık

Hamam Sefası

Kırk Yıllık Ölü

Neyzen Tevfik, özellikle hiciv ve sosyal tenkit şiirleriyle bilinmektedir. Bu konuda Türk edebiyatının önde gelen şairleri arasında yer almaktadır.

Not: “Neyzen Tevfik kimdir?” başlıklı yazımızda ünlü şairin hayatı hakkında bilinmesi gerekenleri kısaca aktardık. Bu içeriğimiz hakkında olumlu ve olumsuz düşüncelerinizi yorumlar bölümünde bildirebilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın