nihat zeybekçi

Nihat Zeybekçi kimdir?

Bir dönem Ekonomi Bakanı olarak görev yapmış olan Nihat Zeybekçi kimdir? İşte Nihat Zeybekçi’nin hayat hikayesi…

Nihat Zeybekçi, 1 Ocak 1961 tarihinde Denizli’de dünyaya geldi. Babası Şükrü Zeybekçi, annesi ise Fatma Zeybekçi’dir. Ailesi çiftçilikle uğraşıyordu. O da küçük yaşlardan itibaren ailesinin yanında tütün tarlalarında çalıştı.

İlk ve ortaöğrenimini Denizli’nin Tavas ilçesinde tamamlayan Zeybekçi, lise öğrenimini parasız yatılı sınavında kazandığı bursla Kütahya’da tamamladı.

Yükseköğrenimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde tamamladı. Üniversite öğrenimi sırasında bir şirkette çalışma hayatına atıldı.

Lisans diplomasını aldıktan sonra yüksek lisans yapmak için İngiltere’ye gitti. Londra’da bulunan South London Collage‘a kaydoldu. Fakat babasının rahatsızlığı üzerine Türkiye’ye dönmek zorunda kaldı.

İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamladıktan sonra Demirören Grubu ve Küçüker Tekstil’de görev yaptı. Daha sonra ise kendi şirketi olan Turkuaz Tekstil’i kurdu.

İş hayatında çeşitli görevlerde bulundu. Bir süre Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanlığı görevini yürüttü.

2004 yılında düzenlenen yere seçimlerde AK Parti’den Denizli Belediye Başkanı olarak seçildi. 2009 yılındaki seçimleri de kazanarak bu görevini sürdürdü. Aynı zamanda Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyeti Başkanlığı görevini de yürüttü.

2011 yılındaki genel seçimlerde AK Parti’den Denizli Milletvekili seçilerek Meclise girdi. Ardından AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi (MYK) oldu.

2013 yılında Ekonomi Bakanı olan Zeybekçi, bu görevini 2018 yılına kadar sürdürdü.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın