Nikola Tesla kimdir? Nikola Tesla’nın kısaca hayatı

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 tarihinde Hırvatistan’ın Smiljan köyünde dünyaya geldi.

Tesla’nın icatlara olan ilgisi, annesi Djuka Mandiç‘in evde boş zamanlarda küçük ev aletleri icat etmesi ile başladı.

Öğrenim hayatına Realschule olarak adlandırılan okulda başladı. Avusturya’da bulunan Politeknik Enstitüsü ve Prag’da bulunan Charles Ferdinand Üniversitesi‘ne kaydoldu. Fakat babasının ölümü üzerine okulu bırakmak zorunda kaldı.

1880 yılında Budapeşte’ye yerleşti ve bir telgraf şirketinde çalışmaya başladı. Burada kısa bir süre içinde elektrik mühendisliğine terfi etti.

1882 yılında Continental Edison adlı şirkette çalışmak üzere Paris’e gitti. Burada çeşitli cihazlar geliştirdi. Ayrıca indüksiyon motorunu icat etti.

1884 yılında ABD’ye giderek Thomas Edison‘un yanında çalışmaya başladı. Bir süre Edison’un verdiği görevleri yaptıktan sonra, anlaşmazlığa düştü ve onunla yollarını ayırdı. Sebebi ise şuydu: Edison, Tesla’ya mevcut jeneratörlerin elektrik sistemini geliştirmesi karşılığında 50 bin dolar vereceğini söylemişti. Ancak Tesla görevini tamamladıktan sonra ona hiçbir şey vermedi.

1888 yılında, geliştirdiği alternatif akım sistemi ve motorlarına ait patent haklarını, Westinghouse Elektrik Şirketi başkanı George Westinghouse‘a sattı.

Tesla’nın enerji tarihine olan en büyük katkısı, alternatif akımı icat etmesidir. İlk olarak Chicago’daki bir fuarda kullanılan bu yöntemin, Edison’un doğru akım sistemine kıyasla daha verimli ve etkili olduğu kanıtlandı.

1891 yılında ABD vatandaşı oldu. Tesla’nın en büyük hayali kablosuz enerji aktarımını sağlamaktı. Ölümüne değin bunun üzerine çok sayıda çalışma yaptı.

Nikola Tesla, 7 Ocak 1943 tarihinde hayatını kaybetti.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Nikola Tesla kimdir? Nikola Tesla’nın kısaca hayatı” için 3 yanıt

Bir yanıt yazın