Ana sayfa Bilgi Merkezi Nurullah Ataç kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

Nurullah Ataç kimdir? Kısaca hayatı ve eserleri

PAYLAŞ

Asıl adı “Ali Nurullah Ata” olan Nurullah Ataç, 21 Ağustos 1898 tarihinde İstanbul’un Beylerbeyi ilçesinde dünyaya geldi. Babası Hammer’in “Osmanlı Devleti Tarihi” adlı kitabının çevirisini yapan Mehmet Ata Bey, annesi ise Münire Hanım’dır. 

Mekteb-i Sultani‘de dört yıl öğrenim gördükten sonra, eğitimini İsviçre’de sürdürmeye karar verdi. Bir süre burada öğrenim gördü, ancak babasının vefat etmesi üzerine İstanbul’a döndü. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne kaydoldu, ancak mezun olamadı. 

İlk yazısı, 1921 yılında “Dergah” adlı dergide yayımlandı. Yazısının konusu, Ahmet Haşimin “Göl Saatleri” adlı eseriydi. Bu dönemde şiir de yazıyordu, ancak kendi deyimiyle “Şair olamayacağını” anlayınca şiiri bırakarak eleştiri ve deneme üzerine yoğunlaştı. 

Nurullah Ataç, 1922 yılında Akşam gazetesinde yazmaya başladı. Önceleri ağırlıklı olarak tiyatro üzerine yazmış, daha sonra ise çeşitli yapıtlar ve dil sorunları üzerine yazılar yazmıştı. Daha sonraki yıllarda kaleme aldığı deneme ve eleştirileri Milliyet, Posta, Hakimiyet-i Milliyet ve Son Havadis gazetelerinde yayımlanmıştır.

Nurullah Ataç, 17 Mayıs 1957 tarihinde hayatını kaybetti.

NURULLAH ATAÇ’IN EDEBİ KİŞİLİĞİ

Kendini Türkçenin arınmasına adamıştır. Yazılarında devrik cümleleri çokça kullanan Nurullah Ataç’ın gösteriş ve süsten uzak bir anlatımı vardır.

Can Yayınları’nın sahibi Erdal Öz onun için şunları söylüyordu: “Ataç, ne düşünüyorsa, ne yazıyorsa, okuruyla paylaşarak, okurunu küçümsemeden, büyük bir ustalıkla onu kendi düzeyine çıkararak yazardı. Ne dipnotlu bilgiçlik, ne bilgisizliği örten anlaşılmaz cümleler, ne örtülü bir aşağılık kompleksi, hiçbiri… Apaçık düşünür, apaçık yazardı. Her türlü gericiliğe, tutuculuğa karşı çıkarken de sözünü esirgemez, konuşma dilinin o kıpırtılı apaçıklığı içinde öfkeyle, inatla yazardı yazılarını.” [1]

NURULLAH ATAÇ’IN BAZI ESERLERİ

Günlerin Getirdiği

Söz Arasında

Günce

Karalama Defteri

Okuruma Mektuplar

Diyelim

KAYNAKÇA

[1] “Ataç’ın Dönüşü”, Milliyet gazetesi, 03.02.1989, s. 10

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here