Öğrenci Affının Şartları Belli Oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öğrenci affına ilişkin önemli bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada öğrenci affına ilişkin şartlar belirtildi.

YÖK’ün açıklamasına göre terörle bağlantısı olanlar hariç olmak üzere tüm eğitim düzeylerinde herkes öğrenciliğe geri dönme şansına sahip olacak. 680 bin kişiyi ilgilendiren bu aftan öğrenciler 18 Eylül’e kadar yararlanabilecek. Aftan yararlanabilmek için 18 Eylül’e kadar üniversitelere başvuru yapılabilecek.

Başbakan Binali Yıldırım, 1 Mayıs 2018 günü yaptığı açıklamada öğrenci affının olacağını duyurmuş ardından ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçerek yasalaşmıştı.

Öğrenci affının kapsamına, terörle bağlantısı olanlar dışında her ne sebeple olursa olsun üniversiteden atılan herkes alınmış durumda. Ayrıca yükseköğretim kurumlarını kazandıkları halde kayıt yaptırmayan öğrenciler de aftan yararlanabilecek.

Aftan 18 Mayıs 2018’e kadar ilişiği kesilenler yararlanabilecek. Af için başvurular ise 18 Eylül’e kadar yapılabilecek.

Kapatılan askeri okullarda öğrenim görüp daha sonra yerleştirme işlemini yapmayan öğrenciler de bir yüskeköğretim kurumuna yerleştirme için başvuruda bulunabilecek.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın