Ana sayfa Bilgi Merkezi Oktay Kaynarca kimdir?

Oktay Kaynarca kimdir?

Oktay Kaynarca (Kaynak: İnstagram/oktaykaynarca)

Oktay Kaynarca, 27 Ocak 1965 tarihinde Malatya‘da dünyaya geldi. Babası Özkan Kaynarca, annesi ise Nursel Kaynarca’dır.

ACI DOLU BİR HİKAYE

Ailesi çalışmak için Almanya’ya yerleşti. Henüz 5 yaşındayken babasını kaybetti. Türkiye’den kendilerini ziyarete gelen yengesini karşılayan Özkan Kaynarca, dönüş yolunda geçirdiği bir trafik kazası neticesinde yengesiyle birlikte hayatını kaybetmişti. Bu olayın ardından amcası Adil Kaynarca ile annesi Nursal Kaynarca evlendi. Adil Kaynarca, Oktay Kaynarca ile yakından ilgilenmişti. Adil Kaynarca, 2009 yılında hayatını kaybettiğinde Oktay Kaynarca, “Hem babamı hem amcamı kaybettim” demişti.

EĞİTİM HAYATI

Oktay Kaynarca’nın fabrikada işçi olarak çalıştığı günlerden bir kare.

Oktay Kaynarca, Üsküdar Lisesi’nde başladığı lise öğrenimini Hopa Lisesi’nde tamamladı. Mezuniyetinin ardından bir fabrikada işçi olarak çalıştı. İlk tiyatro deneyimini, Ege Tiyatrosu’nda “Duvarların Ötesi” adlı oyunla yaşadı. Oyuncu olmaya kafasına koyan Oktay Kaynarca, konservatuvar sınavlarına girdi ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Bölümü‘nü kazandı. 1991 yılında buradaki eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasat Dalı‘nda yüksek lisans yaptı.

Üniversitede öğrenim gördüğü sırada, TRT ekranlarında yayınlanan “Gençler” adlı dizide “Cem” karakterini canlandırdı. Bu, onun ilk televizyon deneyimi olmuştu.

İLK ÖDÜLÜ: AVNİ DİLLİGİL EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜ

Haluk Bilginer, Zuhal Olcay ve Ahmed Levendoğlu tarafından kurulan Tiyatro Stüdyosu’nda yer aldı. Burada rol aldığı “Derin Bir Soluk Al” adlı oyundaki performansıyla Avni Dilligil En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü‘nü kazandı.

İLK SİNEMA FİLMİ: AŞK FİLMLERİNİN UNUTULMAZ YÖNETMENİ

Şener Şen ve Müjde Ar’ın da yer aldığı “Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni” adlı sinema filminde “Tarcan” karakterini canlandırdı. Bu, aynı zamanda onun ilk sinema deneyimi olmuştu.

1996 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanan “Sabah Şekerleri” adlı programı Ceren Erginsoy ile birlikte sundu.

2003 yılına kadar “Esir Şehrin İnsanları”, “Yeditepe İstanbul” ve “Tek Celse” gibi televizyon dizilerinde oynadı.

DELİYÜREK: BUMERANG CEHENNEMİ

2001 yılında Osman Sınav’ın yazıp yönettiği “Deliyürek: Bumerang Cehennemi” adlı sinema filminde “Cemal” karakterini canlandırdı. Bu filmle, 39. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü‘nü kazandı.

2002 yılında Müjdat Gezen, Meltem Cumbul ve Tarık Akan gibi isimlerin de yer aldığı “Abdülhamid Düşkerken” adlı sinema filminde “Hüseyin Cahit” karakterini canlandırdı.

KURTLAR VADİSİ

2003 yılında Show TV’de yayınlanmaya başlayan “Kurtlar Vadisi” dizisinde “Süleyman Çakır” karakterini canlandırdı. Buradaki performansıyla büyük beğeni topladı. Öyle ki, dizide oynadığı karakter öldüğünde cenaze namazı kılındı ve helva dağıtıldı.

Kurtlar Vadisi’nin ardından “Aşkımızda Ölüm Var”, “Adı Aşk Olsun”, “İlk Aşkım”, “Geniş Zamanlar” ve “Kuzey Rüzgarları” dizisinde rol aldı.

2008 yılında ATV’de yayınlanmaya başlayan “Adanalı” dizisinde “Yavuz Dikkaya” karakterini canlandırdı.

2014 yılında Star TV ekranlarında yayınlanan “Vay Arkadaş” adlı programın sunuculuğunu yaptı.

EŞKIYA DÜNYAYA HÜKÜMDAR OLMAZ

2015 yılında ATV’de yayınlanmaya başlayan “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” dizisinde “Hızır Çakırbeyli” karakterini canlandırdı.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here