Okullar 1 Haziran’da açılacak mı? İşte tüm detaylar

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan okulların 1 Haziran’da açılması planlanıyor. Hazırlanan taslak plana göre ilk etapta sınava girecek 8 ve 12’inci sınıf öğrencileri okula gidecek. Kademeli olarak başlatılacak eğitim sürecine anaokulu ve ilkokul öğrencileri dahil edilmeyecek. 

Milliyet’ten Kıvanç El’in haberine göre, Cumhurbaşkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonunda normalleşme sürecine ilişkin çalışmalar kapsamında okulların açılması ile ilgili senaryo taslağı hazırlandı. 

Hazırlanan taslak plana göre 1 Haziran’da okulların açılması düşünülüyor. Okulların kademeli olarak açılması sürecine, tedbirlere tam olarak uyamayacakları değerlendirilen anaokulu ve ilkokul öğrencileri dahil edilmeyecek. 

İlk etapta LGS’ye girecek 8’inci sınıf öğrencileri ile YKS’ye girecek 12’inci sınıf öğrencileri okula başlatılacak. 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin de sürece dahil edilmesi düşünülüyor, ancak son kararın 1 Haziran’a yakın bir tarihte verilmesi bekleniyor. 

DEVAM ZORUNLULUĞU YOK

Okullar açılmasına karşın yazılı veya sözlü herhangi bir sınav uygulanmayacak. Devam zorunluluğu da olmayacak. Çocuklarını okula gönderip göndermeme kararı ailelere bırakılacak. 

Okulda 16 Mart’tan bu yana işlenmeyen konular hızlandırılmış bir şekilde öğrencilere anlatılacak. Valilik ve il pandemi kurulları, bulundukları ilin özel şartlarına göre kısıtlama konusunda karar verebilecek.

YKS ÖNE ÇEKİLECEK Mİ?

Son günlerde YKS’nin öne çekileceği iddiaları sosyal medyanın gündemindeydi. Bu konuda son kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vereceği belirtiliyor. 

Öğrenciler tarafından sosyal medyada “YKS tarihime dokunma” etiketiyle binlerce paylaşım yapıldı. Kendisinden yardım isteyen öğrencileri kırmayan Haluk Levent, bakanlıklarla bir görüşme yaptığını belirterek, “Pazartesi konu Bakanlar Kurulunda. ‘Haluk abi izlenimin ne?’ diyece olursanız emoji ile belirteyim :)” ifadelerini kullanmıştı. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 29 Nisan’da yaptığı açıklamada, uzaktan eğitimin 31 Mayıs’a kadar süreceğini söylemişti.

Bakan Selçuk, ilk dönem alınan notların geçerli olacağını ve not ortalaması kaç olursa olsun tüm öğrencilerin sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceğini söylemişti. 

EBA TV’DEN ‘SINAV ÖZEL YAYINI’

LGS ve YKS’ye hazırlanan öğrenciler için her haftasonu EBA TV’de “Sınav Özel Yayını” başlatılmıştı. Bu yayında sınava hazırlanan öğrenciler için yüzlerce soru çözümünü kapsayan içerikler hazırlandı. 

LGS ve YKS için EBA TV’den ‘Sınav Özel Yayını’
LGS ertelenecek mi? Bakan Selçuk açıkladı

Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın