Ömer Çelik

Ömer Çelik kimdir?

Ömer Çelik, 1968 yılında Adana’da dünyaya geldi. Babası Yusuf Ziya Çelik, annesi ise Dudu Çelik’tir. Adana Motor Teknik Lisesi ve Adana Erkek Lisesi’nde öğrenim gördü. Yükseköğrenimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde tamamladı. Ardından Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Entitüsü‘nde Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans yaptı. Yüksek lisans tezi “Türkiye’de Çoğulculuğun Yeni Görünümleri” başlığını taşıyordu.

GAZETECİLİK HAYATI

Eğimini tamamladıktan sonra bir süre çeşitli dergi ve gazetelerde çalıştı. Önce Aylık dergi ve Hüner dergisinde yazılar kaleme aldı. Daha sonra ise Bilgi ve Hikmet dergisinin Ankara temsilcisi olarak görev yapmaya başladı.

Çeşitli tarihlerde Star, Yeni Şafak ve Yeni Yüzyıl gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

SİYASİ HAYATI

Sabah gazetesinden Ferhat Ünlü‘nün 03.02.2013 tarihli köşe yazısında aktardığı bilgilere göre, Ömer Çelik’i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘la tanıştıran kişi Ali Bulaç‘tı. [1]

Ömer Çelik, Adalet ve Kalkınma Partisi‘nin (AK Parti) kuruluşunda yer aldı. AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi oldu. 2002 yılında yapılan genel seçimlerde AK Parti’den Adana Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) girdi.

NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi, TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi ve Türkiye-ABD Dostluk Gurubu Başkanı olarak görev yaptı.

2007 ve 2011 yılında yapılan seçimlerde yeniden seçilerek Meclis’e giren Ömer Çelik, 2010 yılından itibaren AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

2013 yılında Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapmaya başladı.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerde AK Parti tüzüğündeki “üç dönem kuralı” sebebiyle aday olamadı. 13 Eylül 2015 tarihinde AK Parti Sözcülüğüne getirildi.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimlerde AK Parti Adana Milletvekili olarak yeniden Meclis’e girdi.

Ahmet Davutoğlu‘nun görevi bırakmasının ardından Binali Yıldırım başbakanlığında kurulan yeni hükümette Avrupa Birliği Bakanlığı‘na getirildi.

ÖZEL YAŞAMI

Ömer Çelik’in 2005 yılında Hürriyet gazetesinden Ayşe Arman‘la yaptığı ve özel yaşamıyla ilgili bilgiler verdiği röportaj o dönem oldukça konuşulmuştu. “Yeryüzünde 3 şey insanın ayağını yerden keser: Puro, aşk, motosiklet” başlığını taşıyan röportajda Ömer Çelik, Meclis’e motorla gidip geldiğini, puro içmeyi sevdiğini ve içki içmenin son derece doğal bir şey olduğunu söylemişti. [2]

Ömer Çelik bekardır.

KAYNAKÇA

[1] Ferhat Ünlü, “Yeni Kabinenin Entelektüel Bekarı“, Sabah gazetesi, 03.02.2013

[2] Ayşe Arman, “”Yeryüzünde 3 şey İnsanın Ayağını Yerden Keser: Puro, Aşk, Motosiklet“, Hürriyet gazetesi, 17.04.2005


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın