Orgeneral İsmail Metin Temel neden görevden alındı?

Orgeneral İsmail Metin Temel, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevinden alınarak Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na atandı. Peki Orgeneral Metin Temel neden görevden alındı? Gazeteci Müyessser Yıldız, Halk TV’de katıldığı canlı yayında bu konuda önemli açıklamalarda bulundu. 

Metin Temel neden görevden alındı?

Ödül krizinden dolayı görevinden alındığı iddialarına karşı Yıldız, şu açıklamalarda bulundu: “Bu kritik süreçte sadece istediği isimlere ödül verilmediğinden dolayı koyduğu tavır sonucu böyle bir şeyin yaşandığını düşünemiyorum. Çünkü çok önemli bir isim İsmail Metin Temel. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da yakın olarak bilinen bir isim. İlk duyduğum zaman haberi inanamadım. Erdoğan böyle bir şeyi kabul etmez diye düşünmüştüm.

Komuta kademesinin kendi arasında sıkıntılar olduğu konuşuluyordu. Sadece bir ödül törenine indirgenmesi çok normal değil. Afrin ve Zeytin Dalı Operasyonlarını yürütmüş biri. Tam da Suriye’de yeni bir operasyon düşünülürken, böyle bir tasarrufun yapılması hakikaten sorgulanması gerekiyor.

15 Temmuz’da suikast girişiminde bulunuldu mu?

15 Temmuz Darbe Girişimi’nde kendisine yönelik suikast girişiminde bulunulduğu söylemine karşı Yıldız şu açıklamalarda bulundu: “15 Temmuz gecesinde Silopi’den kalkan darbeci ekibin İsmail Metin Temel’e suikast düzenlemeye çalıştığı söylendi. Ancak ben o yargılamayı da takip ettim. Sanıklar suikasttan beraat ettiler. Yani o gece İsmail Metin Temel’e yönelik bir suikast teşebbüsü olmadığı, bir helikopterin gittiği ama sonra geri döndüğü, kararına varıldı. İsmail Metin Temel, yargılama sonucuna itiraz etti. Ama İstinaf Mahkemesi’nde de ‘suikast yok’ dendi.

Önce Zekai Aksakallı, şimdi İsmail Metin Temel

Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’nında görevden alınmasını hatırlatan Yıldız şu açıklamalarda bulundu: “Bana ilginç geliyor; daha önce de Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı, Suriye’de operasyondaydı ve Gelibolu’ya çekildi. Arkasından şimdi İsmail Metin Temel geri çekiliyor. 

İsmail Metin Temel, Zekai Aksakallı’yı aradığını, ‘Birliğinin başına git’ dediğinde de ‘Ben eşimi teselli ediyorum’ dediğini söylemişti. Bu da büyük sansasyonele yol açmış ve bunun arkasından Zekai Aksakallı, Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan alınmıştı.

İsmail Metin Temel kimdir?


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın