Ana sayfa Bilgi Merkezi Orhan Kemal kimdir? Orhan Kemal’in kısaca hayatı

Orhan Kemal kimdir? Orhan Kemal’in kısaca hayatı

orhan kemal
Orhan Kemal

Cumhuriyet döneminin önemli romancılarından olan Orhan Kemal, 15 Eylül 1914 tarihinde Adana’da dünyaya geldi. Adana’nın Fransızlar tarafından işgal edilmesi üzerine ailesiyle birlikte bir süre Niğde ve Konya’da kaldı.

1931 yılında öğrenimini yarıda bırakarak ailesiyle birlikte bu kez Beyrut’a gitti. Bir yıl burada kaldıktan sonra Adana’ya dönerek babaannesinin yanına yerleşti. Bir süre çeşitli işlerde çalıştıktan sonra askere gitti. Askerlik görevi sırasında “Nazım Hikmet ve Maksim Gorki’nin kitaplarını okumak” ve “Yabancı rejimler lehine propaganda” suçlaması ile karşı karşıya kaldı. Yargılama sonucunda 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Duvarlar” başlıklı ilk şiiri, 1939 yılında Yedigün adlı dergide yayımlandı. Cezaevinde Nazım Hikmet ile tanışan Orhan Kemal, onun teşvikleri sonucunda roman ve öykü yazmaya yöneldi. Cezaevinden çıktıktan sonra bir süre hamal olarak çalıştı.

1948 yılında ilk öykü kitabı “Duygu“, ertesi yıl da ilk romanı “Baba Evi” yayımlandı. 1958 yılında “Kardeş Payı” öyküsü ile Sait Faik Hikaye Armağanı‘nı kazandı. 1969 yılında “Önce Ekmek” adlı eseri ile tekrardan Sait Faik Hikaye Armağanı‘nı ve Türk Dil Kurumu Ödülü‘nü kazandı.

Orhan Kemal, 2 Haziran 1970 tarihinde Sofya’da hayatını kaybetti.

ORHAN KEMAL’İN BAZI ESERLERİ

Romanları

Baba Evi
Bereketli Topraklar Üzerinde
Murtaza
Devlet Kuşu
Avare Yıllar
Dünya Evi
Cemile
Hanımın Çiftliği
Kanlı Topraklar
Gurbet Kuşları
Yalancı Dünya
Dünya Dönüyor
Kaçak

Öyküleri

Ekmek Kavgası
Sarhoşlar
Kardeş Payı
Arka Sokak
72. Koğuş
Önce Ekmek
Dünya’da Harp Vardı
Babil Kulesi

Oyunları

Murtaza
72. Koğuş
Eskici Dükkanı
Kardeş Payı

BEREKETLİ TOPRAKLAR ÜZERİNDE

Bu romanda, çalışmak için köyünden ayrılarak kente giden üç köylünün hikayesi anlatılmaktadır. Aslında bu üç köylü ile birlikte o dönem çalışmak için köyden kente giden insanların kent yaşamında karşılaştığı zorluklar anlatılmaktadır.

3 YORUMLAR

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here