Ana sayfa Bilgi Merkezi Orhan Pamuk kimdir? Kısaca hayatı

Orhan Pamuk kimdir? Kısaca hayatı

Tam adı “Ferit Orhan” olan Orhan Pamuk, 7 Haziran 1952 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Lise öğrenimini Robert Koleji‘nde tamamladı. Mezuniyetinin ardından önce İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi‘ne kaydoldu. Ancak bu alanda başarılı olamayacağını anlayınca üçüncü sınıfta ayrıldı ve İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü‘ne kaydoldu. 1977 yılında buradan mezun oldu. 

Yazar olmak isteyen Orhan Pamuk, kendisini tamamen edebi çalışmalarına verdi. Yazarlık hayatı başladığında 22 yaşındaydı. “Karanlık ve Işık” adlı romanıyla Milliyet Roman Yarışması’nda Mehmet Eroğlu ile birlikte birinci oldu. Bu, onun ilk ödülüydü. 1983 yılında “Cevdet Bey ve Oğulları” adlı romanıyla da Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazandı. 

Beyaz Kale” adlı romanıyla yurtdışında tanınmaya başladı. 2002 yılında yayımlanan “Kar” adlı romanı, ABD’de yılın en iyi on kitabından biri olarak gösterildi.

1998 yılında yayımlanan “Benim Adım Kırmızı” adlı romanıyla farklı tarihlerde üç ödülün sahibi oldu: Prix du Meilleur Livre EtrangerPremio Grinzane Cavour ve Uluslararası IMPAC Dublin Edebiyat Ödülü.

2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü‘ne layık görüldü. Böylece bu ödülü alan ilk Türk olma unvanını elde etti.

2016 yılında yayımlanan “Kırmızı Saçlı Kadın” romanı, Lampedusa Edebiyat Ödülü‘ne layık görüldü.

ORHAN PAMUK’UN ESERLERİ

Cevdet Bey ve Oğulları
Sessiz Ev
Beyaz Kale
Kara Kitap
Gizli Yüz
Yeni Hayat
Benim Adım Kırmızı
Öteki Renkler
Kar
İstanbul: Hatıralar ve Şehir
Babamın Bavulu
Masumiyet Müzesi
Manzaradan Parçalar
Saf ve Düşünceli Romancı
Şeylerin Masumiyeti
Ben Bir Ağacım
Kafamda Bir Tuhaflık
Resimli İstanbul – Hatıralar ve Şehir
Kırmızı Saçlı Kadın
Hatıraların Masumiyeti

ORHAN PAMUK’UN BESLENDİĞİ KAYNAKLAR

Orhan Pamuk, bir röportajında beslendiği kaynakları şu şekilde anlatıyordu: “Kendi köklerimi şöyle anlatırdım: Üç yıl mimarlık okuduğum için, Osmanlı camilerinde beni etkileyen bir çeşit geometri, artı Robert Koleji’nden, yani Amerikan İngiliz kültüründen edindiğim pragmatizm, Türkiye’deki Cumhuriyetçi Atatürkçü laik bir çevrede yetişmekten edindiğim pozitivizm, bu üçü benim beslendiğim kültürel kaynaklar.”

Öte yandan romanları hakkında da şunları söylüyordu: “Kendi romancılık serüvenim ve yarattığım kahramanların serüveni için şunu söyleyebilirim: Kahramanlarım, kendi ele geçirdikleri malzemeyle kendileri olmaya çalışıyorlar ama onları boğan bir kültürel çevre de var.

Ben romanlarımda aslında bireye ilişkin bilgi vermeye, hayatın anlamına ilişkin hikayeler anlatmaya çalışırken, bunları toplumsal kimlik sorunları olarak okumaya çalışan okurların sürekli baskısını da hissediyorum. Bunlar benim hayatımın da ikilemleri…”

KAYNAKÇA

Orhan Pamuk röportajı Milliyet gazetesinin 15.01.1995 tarihli nüshasından alınmıştır.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here