Ana sayfa Bilgi Merkezi Orhan Şaik Gökyay kimdir? Kısaca hayatı

Orhan Şaik Gökyay kimdir? Kısaca hayatı

Orhan Şaik Gökyay, 1902 yılında Kastmonu’nun İnebolu ilçesinde doğdu. Öğrenim hayatına Kastamonu’da başladı. Ekonomik sıkıntılardan dolayı bir süre öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı ve katip olarak çalışmaya başladı. Edebiyata olan ilgisi de bu dönemde başladı. “Annemin Mezarında” başlıklı ilk şiiri, Açıksöz adlı bir gazetede yayımlandı.

Öğrenimini sürdürmek için Ankara’ya gitti. Burada öğretmen yetiştirmek amacıyla kurulan Darülmuallimi‘nden mezun oldu. Balıkesir, Giresun ve Samsun’da öğretmenlik yaptı. Balıkesir’de bulunduğu sırada Çağlayan adında bir dergi çıkardı.

1927 yılında Kastamonu Lisesi’nden, 1930 yılında ise İstanbul Darülfunun Edebiyat Fakültesi‘nden mezun oldu. Darülfunun’da öğrenim gördüğü sırada hocaları arasında Fuat Köprülü de vardı. Köprülü, kendisini en çok etkileyen isimlerin başında geliyordu.

Hem öğretmenlik yapan hem de edebiyat çalışmalarını sürdüren Orhan Şaik Gökyay, 1938 yılında Dede Korkut kitabını yayımladı. 

1941-1944 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuvarı’nda müdür olarak görev yaptı. 1944 yılında “Irkçılık-Turancılık Davası“ndan dolayı görevinden alındı ve tutuklandı. Yaklaşık 11 ay tutuklu kaldı. Bu sırada tüm olumsuz koşullara rağmen, “Kabusname” adlı eserin çevirisini tamamladı.

Tutukluluk sürecinin sonlanmasının ardından öğretmenlik görevini sürdürdü. Galatasaray Lisesi ve Çapa Eğitim Enstitüsü’nde görev yaptı. 1967 yılında emekli oldu, ancak üniversitelerde ders vermeye devam etti. Orhan Şaik  Gökyay, 2 Aralık 1994 tarihinde hayatını kaybetti.

Orhan Şaik Gökyay’ın bazı eserleri

Dede Korkut

Dedem Korkut’un Kitabı

Katip Çelebi’den Seçmeler

Kabusname

Bu Vatan Kimin?

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here